Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Książka jak ogień! - Biblia dla młodych [2015]

2016-02-20

News
Youcat Jugendbibel der Katholischen Kirche von Georg Fischer SJ; Dominik Markl SJ; Thomas Söding; Bernhard Meuser; Michael Langer, Yocat Foundatio (Augsburg) - Katholisches Bibelwerk (Stuttgart) 2015, ss. 432.

Po serii wydawnictw inspirowanych katechizmem dla młodych YOUCAT (np. Yocat-Spowiedź) przyszedł czas na nowe wydanie Pisma Świętego dla młodych. Kardynał Wiednia Christoph Schönborn powiedział: "Jeśli chcesz coś zrobić dla młodych ludzi, trzeba zrobić to z nimi!". Jest to odpowiedź na wcześniejszy apel bł. Pawła VI, który zachęcał, żeby sami młodzi, należycie uformowani w wierze i modlitwie, stawali się "apostołami swoich rówieśników" (EN 72). Promowanie zaangażowania młodych ludzi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w rozumieniu tekstów Biblii jest mądrością Kościoła. Podobnie cenne są dobierane przez nich obrazy, komentarze czy dowcipne ilustracje Alexandera von Lengerke, który wprowadza sympatyczną postać "ludzika" w "fabułę" całej książki.

Młodzież rzeczywiście uczestniczyła w dyskusjach nad projektem nowego wydania Pisma Świętego i w redagowaniu komentarzy. Pomysł, by opracować to wydanie, podsunął prof. Thomas Söding, wykładowca Nowego Testamentu na uniwersytecie w Bochum, były członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, ojciec trojga dzieci. Uznał on, że należy dać młodym ludziom możliwość sięgnięcia do Biblii w sposób atrakcyjny, dostosowany do osób i czasu. Później w projekt włączyli się inni naukowcy: Georg Fischer SJ, Dominik Markl SJ, Bernhard Meuser; Michael Langer. Formalnie Jugendbibel der katholischen Kirche (Katolicka Biblia Młodych) wydana zostało przez Konferencję Episkopatu Austrii, a opracowana przez Fundację Yocat z Augsburga i Niemieckie Towarzystwo Biblijne (Stuttgart).

Jeden z współautorów, jezuita Dominik Markl, profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, zapytany przez Radio Watykańskie: Co wyróżnia to nowe wydanie Biblii? Odpowiedział: "Nie jest to wybór z Biblii, nie jest to [też] kompletna Biblia, ale  (...) zrobiliśmy nasz, najlepszy wybór, który zapewni [młodym] łatwiejszy dostęp i łatwiejsze zrozumienie tekstów".

W Biblii młodych są rysunki, obrazy, wyjaśnienia i krótkie wstępy do każdej księgi; są tam nie tylko rzeczowe wyjaśnienia biblistów, ale także odpowiednie komentarze świętych, papieży, osobistości nauki i kultury oraz świadectwa młodych ludzi na temat osobistej lektury i życia według Pisma Świętego. "Biblia jest księgą całego Kościoła. Istnieje bardzo wiele głosów ludzi, które przez dwa tysiąclecia czytali Biblię, żyli z nią, zmagali się z nią. Tę różnorodność głosów należało zaprosić do dyskusji i udostępnić ją młodym ludziom. Uważam, że Biblia jest dziś równie ekscytująca, jak zawsze" - przekonuje D. Markl SJ.

Podobnie, jak Benedykt XVI napisał bardzo osobisty wstęp do Youcat - Katechizmu dla młodych, tak Franciszek w przedmowie dał piękne świadectwo o swoje "zdartej" Biblii. Papież w znany wszystkim sposób - bezpośredni, prosty i radosny - zachęcił młodych do lektury Youcat - Biblii:

"(...) Macie w ręku książkę jak ogień, książkę, w której mówi Bóg. Dlatego pamiętajcie: Biblia nie jest po, żeby ją postawić na półce, jest raczej po to, by trzymać ją w ręku, by czytać ją często ,codziennie, zarówno samemu, jak w towarzystwie. Zresztą w towarzystwie uprawiacie sport, chodzicie na zakupy; dlaczego zatem nie czytać Biblii razem, w dwójkę, w trójkę, w czwórkę? Bodaj na świeżym powietrzu, na łonie natury, w lesie, na brzegu morza, wieczorem przy świetle świecy... Będzie to doświadczenie mocne i poruszające. Czy może boicie się ośmieszyć przed innymi?

Czytajcie uważnie. Nie zatrzymujcie się na powierzchni, jak przy lekturze komiksów! Po Słowie Bożym nie można po prostu przebiec spojrzeniem! Zapytajcie siebie raczej: <Co to mówi mojemu sercu? Czy budzi we mnie tęsknotę, głębsze pragnienie? Co mamy czynić?>. Tylko w ten sposób Słowo Boże będzie mogło wyrazić całą swoją moc; tylko w ten sposób nasze życie będzie mogło się przeobrazić, stając się pełne i piękne.

Chcę wam powiedzieć w zaufaniu, jak czytam moją starą Biblię: często ją biorę, trochę czytam, potem odkładam i pozwalam, by Pan patrzył na mnie. Nie patrzę na Niego ja, ale On patrzy na mnie: Bóg wtedy naprawdę tam jest, jest obecny. I tak pozwalam, by mnie obserwował, i słucham - a nie jest to z pewnością sentymentalizm - w głębi duszy słucham, co Pan do mnie mówi.

Niekiedy nie mówi: i wówczas nie słyszę nic, tylko pustkę, pustkę, pustkę... Lecz cierpliwie trwam w oczekiwaniu, czytając i modląc się. Modlę się na siedząco, bo klęczenie sprawia mi ból. Niekiedy, modląc się, nawet zasypiam, ale to nic nie szkodzi: jestem jak syn koło swojego ojca, i to się liczy. Chcecie mnie uciszyć? Czytajcie Biblię" (por. polskie wydanie L`Osservatore Romano 1/2016, 36).

W tych słowach odkrywamy wiele ważnych i celnych pytań, piękne świadectwo ojcowskiego zatroskania i miłości do młodych przyjaciół; aż chce się od razu sięgnąć po swoje Pismo Święte, by czytać, rozważać, modlić się... Liczę więc, że szybko Edycja św. Pawła przygotuje polską edycję katolickiej Biblii dla młodych. Niech - poprzez ciekawą szatę i przystępną cenę - trafi do rąk wielu młodych ludzi w naszym kraju. Przed nami przecież Światowe Dni Młodzieży - Krakowie 2016!

ks. Jan Kochel


Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14066621

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu