Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Michalik Alfred - Piękna Izraelitka

2016-05-06

News
Alfred Michalik, Piękna Izraelitka, Wydawnictwo św. Krzyża, Opole 2015, ss. 383.

Książka Piękna Izraelitka jest przykładem powieści napisanej z inspiracji pozabiblijnych. Główną bohaterką jest św. Anna. Innymi bohaterami, którzy pojawiają się w książki są między innymi: Joachim mąż Anny, Elohim, Herod, Łazarz, Maryja, Józef, Elżbieta, Zachariasz, Jan, Symeon oraz Jezus. Ks. Michalik próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jak mogło wyglądać życie św. Anny - matki Maryi i babci Jezusa. Było to trudne zadanie, ponieważ na temat Św. Anny nie znajdziemy w Piśmie Świętym żadnych informacji, a apokryfy zawierają szczątkowe i luźne opisy z jej życiorysu. Autor próbuje więc na podstawie życia ludzi tamtych czasów oraz własnych wyobrażeń opowiedzieć życie matki Maryi.

Książka składa się z trzech części: Żona, Matka oraz Babcia. Schemat ten odzwierciedla najważniejsze etapy z życia głównej bohaterki. W pierwszej części (Żona) możemy znaleźć opisy trudów codziennego życia, na jakie napotykali Anna i Joachim, np. problem z zajściem w ciążę Anny czy odejście Joachima na pustynię. W drugiej części (Matka) widzimy Annę jako pobożną kobietę, która z całego serca pragnie potomstwa, by ucieszyć tym samym swego męża. Po pewnym czasie, po długich staraniach i modlitwach, Anna staje się brzemienna. Na świecie pojawia się ich córka Maryja. Śledzimy cały proces dorastania i wychowywania Maryi w domu pełnym miłości i modlitwy. Znajdziemy tam przykłady rozmaitych problemów, z jakimi musieli zmierzyć się Anna i Joachim podczas wychowania swojej córki. W dalszej części widzimy Maryję, która poznaje swojego przyszłego małżonka - Józefa. Autor prezentuje bogaty opis sceny zwiastowania, domu Józefa w Nazarecie, spotkanie Maryi z Elżbietą i Zachariaszem, narodziny Jana, zaślubiny Maryi i Józefa, śmierci Joachima i oczekiwanie na narodziny Jezusa, narodziny Jezusa, ofiarowanie Go w Świątyni i ucieczkę do Egiptu. W trzeciej części (Babcia) odnajdziemy wiele opisów mówiących o tym, jak Święta Rodzina powróciła z Egiptu i zamieszkała w Nazarecie. Widzimy ogromną radość Anny z posiadania wnuka, którego może wychowywać wraz z jego rodzicami; różnego rodzaju trudności, z jakimi zmagała się Maryja, pamiętająca o słowach starca Symeona: Oto Ten przeznaczony jest na powstanie i upadek wielu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk 2, 34). W książce znajdziemy także opis pielgrzymki do Jerozolimy, kiedy Jezus nie zdał "egzaminu dojrzałości" i postanowił pozostać w Świątyni, aby poprawić swoje wyniki. Resztę historii znamy z Ewangelii. Po odnalezieniu Jezus powrócili do Nazaretu, gdzie wzrastał i pracował z Józefem w jego warsztacie ciesielskim. Książka kończy się sceną śmierci Anny w jej domu w Nazarecie i modlitwą Jezusa do Ojca, by przyjął duszę Anny do siebie i odebrała nagrodę za pełne miłości i poświęceń dla innych życie.

Jest to dobra lektura, która w popularny sposób próbuje wyjaśnić codzienne życie św. Anny - tytułowej Pięknej Izraelitki, matki Maryi i babci Jezusa. Choć większość historii to wyobrażenia autora, wydaje się, że wyraża intuicje wielu chrześcijan w tzw. nurcie pobożności ludowej. Polecam książkę szczególnie ludziom związanym z kultem św. Anny, by mogli innym przybliżać tę piękną postać.

Marcin Matysek
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090398

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu