2016-05-06
Alfred Michalik, Piękna Izraelitka, Wydawnictwo św. Krzyża, Opole 2015, ss. 383.Książka Piękna Izraelitka jest przykładem powieści napisanej z inspiracji pozabiblijnych. Główną bohaterką jest św. Anna. Innymi bohaterami, którzy pojawiają się w książki są między innymi: Joachim mąż Anny, Elohim, Herod, Łazarz, Maryja, Józef, Elżbieta, Zachariasz, Jan, Symeon oraz Jezus. Ks. Michalik próbuje odpowiedzieć na pytanie: Jak mogło wyglądać życie św. Anny - matki Maryi i babci Jezusa. Było to trudne zadanie, ponieważ na temat Św. Anny nie znajdziemy w Piśmie Świętym żadnych informacji, a apokryfy zawierają szczątkowe i luźne opisy z jej życiorysu. Autor próbuje więc na podstawie życia ludzi tamtych czasów oraz własnych wyobrażeń opowiedzieć życie matki Maryi.
Książka składa się z trzech części: Żona, Matka oraz Babcia. Schemat ten odzwierciedla najważniejsze etapy z życia głównej bohaterki. W pierwszej części (Żona) możemy znaleźć opisy trudów codziennego życia, na jakie napotykali Anna i Joachim, np. problem z zajściem w ciążę Anny czy odejście Joachima na pustynię. W drugiej części (Matka) widzimy Annę jako pobożną kobietę, która z całego serca pragnie potomstwa, by ucieszyć tym samym swego męża. Po pewnym czasie, po długich staraniach i modlitwach, Anna staje się brzemienna. Na świecie pojawia się ich córka Maryja. Śledzimy cały proces dorastania i wychowywania Maryi w domu pełnym miłości i modlitwy. Znajdziemy tam przykłady rozmaitych problemów, z jakimi musieli zmierzyć się Anna i Joachim podczas wychowania swojej córki. W dalszej części widzimy Maryję, która poznaje swojego przyszłego małżonka - Józefa. Autor prezentuje bogaty opis sceny zwiastowania, domu Józefa w Nazarecie, spotkanie Maryi z Elżbietą i Zachariaszem, narodziny Jana, zaślubiny Maryi i Józefa, śmierci Joachima i oczekiwanie na narodziny Jezusa, narodziny Jezusa, ofiarowanie Go w Świątyni i ucieczkę do Egiptu. W trzeciej części (Babcia) odnajdziemy wiele opisów mówiących o tym, jak Święta Rodzina powróciła z Egiptu i zamieszkała w Nazarecie. Widzimy ogromną radość Anny z posiadania wnuka, którego może wychowywać wraz z jego rodzicami; różnego rodzaju trudności, z jakimi zmagała się Maryja, pamiętająca o słowach starca Symeona: Oto Ten przeznaczony jest na powstanie i upadek wielu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk 2, 34). W książce znajdziemy także opis pielgrzymki do Jerozolimy, kiedy Jezus nie zdał "egzaminu dojrzałości" i postanowił pozostać w Świątyni, aby poprawić swoje wyniki. Resztę historii znamy z Ewangelii. Po odnalezieniu Jezus powrócili do Nazaretu, gdzie wzrastał i pracował z Józefem w jego warsztacie ciesielskim. Książka kończy się sceną śmierci Anny w jej domu w Nazarecie i modlitwą Jezusa do Ojca, by przyjął duszę Anny do siebie i odebrała nagrodę za pełne miłości i poświęceń dla innych życie.
Jest to dobra lektura, która w popularny sposób próbuje wyjaśnić codzienne życie św. Anny - tytułowej Pięknej Izraelitki, matki Maryi i babci Jezusa. Choć większość historii to wyobrażenia autora, wydaje się, że wyraża intuicje wielu chrześcijan w tzw. nurcie pobożności ludowej. Polecam książkę szczególnie ludziom związanym z kultem św. Anny, by mogli innym przybliżać tę piękną postać.
Marcin Matysek