Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Douglas Lloyd C. - Wielki Rybak

2016-06-01

News
Lloyda C. Douglas, Wielki Rybak,

Przed paru laty, gdy byłem ministrantem za wzorową służbę przy ołtarzu otrzymałem książę pod tytułem „Szata” autorstwa Lloyda C. Douglasa. Książkę przeczytałem bardzo szybko, wciągnęła mnie jak żadna inna. Sprawiła że chciałem więcej. Niestety wtedy nie miałem takich możliwości. Bodajże rok temu, będąc w księgarni, całkiem przypadkowo natrafiłem na książkę pokaźnej grubości. Wziąłem ją do ręki, przeczytałem tytuł - „Wielki Rybka”, zerknąłem - autor książki, którą z takim zainteresowaniem  przeczytałem. Na okładce przeczytałem zdanie: „Książka ta jest jakby dalszym ciągiem Szaty Lloyda C. Douglasa...”. Pomyślałem sobie, że muszę te książkę przeczytać. Jednak i do tego nie miałem zbyto czasu. Aż pewnego dnia, na zajęciach z pedagogiki, wykładowca daje nam zadanie przeczytania jednej z książek inspirowanej wydarzeniami biblijnymi. Wśród nich znalazłem książkę, którą chciałem przeczytać.

Autor Lloyd C. Douglas jest luterańskim duchownym oraz pisarzem. Jako pastor pracował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Jest autorem powieści religijnych opartych głównie na Nowym Testamencie. Sławę oprócz dwóch wyżej wymienionych książek przyniosła mu także powieść „Wspaniała obsesja”.

Akcja powieści toczy się w kilkunastu miejscach, od Arabii przez Jerozolimę a po Rzym. Wydarzenia opisane w książce miały miejsce dwa tysiące lat temu. W powieści pojawia się wielu bohaterów. Jednak głównym jest „Wielki Rybak”, czyli nikt inny jak św. Piotr. Tytuł książki wskazuje na dwa znaczenia misji Piotra. Pierwsze z nich to łowienie ryb. Szymon, zanim poszedł za Jezusem łowił ryby, był jednym z najlepszych w tej dziedzinie, dlatego ludzie nazywali go wielkim rybakiem. Drugie znaczenie nadał mu sam Jezus, gdy polecił mu łowić ludzkie serca.

Moim zdaniem drugą bardzo ważną bohaterką powieści jest młoda arabka imieniem Fara. Los nie był dla niej łaskawy i od początku dawał jej w kość. Żądza zemsty jaką pałała, po czynie, którego dopuścił się jej ojciec i spotkaniach z Janem Chrzcicielem, Szymonem i samym Jezusem, przerodziła się w zrozumienie i porzucenie na bok swoich planów. Mimo to, głównym wątkiem akcji jest przemiana wewnętrzna Szymona, który swoją siłą i tężyzną fizyczną budził podziw i szacunek u wszystkich ludzi. Szymona, który trzyma się jak najdalej od synagogi i nie chce mieć nic wspólnego z religią, to nie ten sam Szymona, który staje się Piotrem, łagodnym, spokojnym, opanowanym. On staje się Skałą - Piotrem, który usłyszał głos i poszedł za Jezusem. Piotrem, który nawet nie wstydził się zapłakać.

Książka Lloyda C. Douglasa w sposób genialny pokazuje dylematy człowieka, który zaparł się Chrystusa. Potrafił jednak odnaleźć w sobie siły, aby pozostać przy Nim aż do samego końca. Powieść zawiera zaskakujące zwroty akcji. Dialogi prowadzone są w taki sposób, że uśmiech pojawia się na twarzy. Opisy wydarzeń prowadzą czytelnika od dreszczy po łzy wzruszenia.

Książka jest odpowiednią lekturą dla tych, który w życiu trochę się pogubili, a mimo to szukają prawdy, szukają Chrystusa. Moim zdaniem książka pomoże im w tym szukaniu. Warto polecać książkę naszym znajomym, ponieważ ukazuje proces przemiany człowieka, który jest słaby, upada raz za razem, a z drugiej strony człowieka, który dzięki wierze potrafi za każdym razem się podnosić.

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Bardzo szybko i miło się ją czyta, dlatego polecam ją z szczerym sercem. Na końcu pozwolę sobie przytoczyć krótki fragment, który najbardziej zapadł mi w pamięci:
Jezus przemówił cicho, ale żarliwie.
- Szymonie synu Jony, jesteś mi potrzebny.
- Ale ja wiele grzechów popełniłem, Panie- wyznał Szymon ochryple.
- Synu, przybyłem, żeby zbawić grzeszników- powiedział Jezus.
- W czym, Panie, mogę Ci pomóc? Jestem tylko rybakiem. Głos Szymona zdławiony wzruszeniem był prawie niedosłyszalny.
- Pozostaniesz, Szymonie, rybakiem na zawsze- powiedział Jezus. Wszelako od dzisiejszego dnia będziesz łowił ludzi!
Pokornie, ze skruchą Szymon głęboko się skłonił, oczy miał pełne łez. Jezus położył mu na rozkudłanej głowie swe kojące dłonie. I wtedy dziwne rozradowanie ogarnęło Szymona.
- Chodź - powiedział Jezus cicho.
- Wstań, Szymonie, i chodź ze mną”.


Beniamin Brodacki

**

Wielki Rybak to wielka opowieść o św. Piotrze, którego losy stały się źródłem inspiracji dla wszystkich następnych pokoleń chrześcijan. Książka ta jest jakby dalszym ciągiem Szaty Lloyda C. Douglasa.

Powieść przedstawia Szymona Piotrze, który z początku nie wierzył w Jezusa, lecz kiedy także wokół niego zaczynają się dziać różne niezwykłe rzeczy, zaczyna współpracować z Chrystusem. Z początku może się okazać trochę nudna, ale z czasem akcja rozwija się i wciąga do tego stopnia, że nie pozwala oderwać się od niej. Dzięki lekturze książki Douglasa na nowo poznałem historię, którą przecież już znałem. Ciekawie opisana jest historia Piotra jako "rybaka dusz", który dzięki powołaniu i misji wyznaczonej przez Jezusa staje się innym, lepszym człowiekiem. Warto w ten sam sposób przyjrzeć się każdemu z apostołów, których do tej pory znałem tylko z Ewangelii. Każdy z nich ma swój własny styl i charakter. Czytając książkę mogę przeżywać z nimi wspaniałe przygody i poznawać ich ciekawe osobowości.

Autorowi udało się w sposób przemawiający do wyobraźni ukazać dylemat człowieka, który zaparłszy się Jezusa potrafi odnaleźć siłę na nowo - nawrócić, by służyć Mu i pozostać wiernym aż po męczeński kres.

Polecam gorąco! Jest to piękna, oryginalna i świetnie napisana powieść religijna. Polecam nie tylko osobom wierzącym, ale i tym, którzy swej drogi jeszcze nie znaleźli.

Daniel Chudala


Pozostałe tematy
Aktualności

Franciszek o lectio divina

"Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest to co nazywa się lectio divina... Polega na poświęceniu czasu w ciągu dnia na osobistą, medytacyjną lekturę fragmentu Pisma Świętego. I jest to bardzo ważne: każdego dnia poświęć czas na słuchanie, medytację, czytanie fragmentu Pisma Świętego. W tym celu zalecam, by zawsze mieć kieszonkową Ewangelię i nosić ją w torbie, w kieszeniach; poniżej

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14753303

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu