Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Schmitt Eric-Emmanuel - Oskar i Pani Róża

2016-06-01

News
Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża, Znak, Kraków 2010.

„Oscar et la dame rose” - tak brzmi tytuł oryginału książki wyjątkowej. Mimo, że wygląda na niepozorną i krótką powieść, która zaczyna się od listu dziesięcioletniego chłopca do Boga. Czego się z niego dowiadujemy? Że na imię ma Oskar, podpalił psa, kota, mieszkanie i chyba upiekł nawet złote rybki. Do tego jest to pierwszy jego listy, który wysyła do Boga, bo wcześniej z powodu nauki nie miał czasu. Wesoło i szczerze, jak dalej czytamy, że mieszka w szpitalu, bo jest chory na raka i w sumie to nie wierzy w istnienie Boga.

Tyle wiadomości dowiadujemy się już z pierwszej strony książki, a wszystkie kolejne czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem i przeżyciem, bo siła „Oskara i pani Róży” nie leży w zapierających dech w piersiach opisach akcji walki, lecz w prostych dialogach dziecka i pani Róża, która jest byłą zapaśniczką. Tylko w sercu małego dziecka, jego szczerej rozmowy z Bogiem, w nazywaniu wszystkiego po imieniu, odnaleźć można sens życia. Oskar swoich rodziców uważa za tchórzy i nie znosi ich wizyt, bo nie chcą mu powiedzieć jak bardzo jest chory. Choć sam przeczuwa jak jest naprawdę, to nikt nie mówi mu o tym. On, jak sam stwierdza, nie jest "już dobrym pacjentem, który daje radość lekarzom z tego, że ich leczenie daje odpowiedni skutek (...), jest pacjentem, przed którym się już tylko milczy i współczuje".

Oto krótki fragment rozmowy:

- Dlaczego, Oskarze? Czy łatwiej byłoby ci uwierzyć, że to Pan Bóg, gdybyś zobaczył kulturystę w kokieteryjnych slipkach, z misternie wyrzeźbionym torsem, wydatnymi muskułami, błyszczącą od oliwy skórą i krótko obciętymi włosami?

- No…

- Zastanów się, Oskarze. Który z nich wydaje ci się bliższy? Bóg, który nic nie czuje, czy Bóg, który cierpi?

- Ten, który cierpi, oczywiście (…).

- Nikt nie może uniknąć cierpienia. Ani Bóg, ani ty. Ani twoi rodzice, ani ja (…).

To tylko fragment, jedna z najważniejszych rozmów pomiędzy Oskarem a panią Różą. Cierpienie, cierpienie dziecka, któż może to rozumieć? Książka pomaga odkrywać bogatą prawdę tego doświadczenia. Czy nie są to pytania i dylematy biblijnego Hioba, a może i innych postaci Świętej Księgi?

Co się stanie z Oskarem? Czy uwierzy w Boga? Czy zaakceptuje swoje cierpienie? Oczywiście, tego wszystkiego dowiemy się po przeczytaniu książki, ale ważniejsze są chyba pytania, które rodzą się w nas, pytania, przed którymi musimy stanąć sami, a Oskar nam pomaga w odpowiedzi na niektóre z nich.

Michał Jendrzok
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089281

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu