Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Moc Słowa [2016]

2016-07-14

News
Bp Grzegorz Ryś, Moc Słowa, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016, ss. 317.

Papież Franciszek polecił, aby czytać Pismo Święte każdego dnia. Dlaczego? Bo (parafrazując papieskie słowa) lektura Pisma Świętego wyjdzie nam na zdrowie. Z kolei ks. Krystian Malec pisał na swoim blogu, że „bez Biblii umieram, nie mam nadziei, nie mam nowych pomysłów, zamykam się na ludzi, boję się cokolwiek powiedzieć”. I powiem Wam, że zgadzam się z obiema opiniami, ponieważ Biblia została nam dana do celów praktycznych.

„Moc Słowa” to kolejna książka krakowskiego biskupa, Grzegorza Rysia. Po skandalicznych rozważaniach na temat Bożego miłosierdzia oraz rozglądaniu się w lewą, prawą i Bożą stronę w poszukiwaniu wiary, przyszedł czas, aby pochylić się nad słowem, jakie Bóg skierował do człowieka, bo przecież „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, jak pisał św. Hieronim. 

Różne są przyczyny z powodu których Czytelnik nie sięga po Pismo Święte. Jedną z nich jest język, którego zrozumienie sprawia współczesnemu człowiekowi duże trudności. I jeśli Ty również masz kłopot ze zrozumieniem tego, o czym opowiada Biblia to «lekarstwem» na Twoje «dolegliwości» są rozważania biskupa Rysia, który z wnikliwością analizuje kolejne fragmenty Pisma Świętego. W swoich analizach nie skupia się on jedynie na polskim przekładzie, ale sięga do tekstów oryginalnych, np. do Wulgaty. Bo jak sam wyjaśnia: „czerpię (…) radość z odkrywania sensu słowa, który przemawia z mocą tekstu oryginalnego, i nie chcę tej radości zatrzymywać dla siebie”.

Tekstów, na którymi pochyla się krakowski biskup jest dokładnie 152. Są to naprawdę krótkie przemyślenia, które można czytać przy porannej kawie, do której zaprasza się Boga obecnego w swoim Słowie. Rozważania Autor książki „Moc Słowa” odnosi do codziennego życia, co dowodzi, że Słowo Boże nie jest martwą literą, ale ma moc przemiany naszego życia jeśli pozwolimy, aby Słowo do niego przeniknęło. 

Jeśli do tej pory Słowa Bożego słuchałeś jedynie podczas Mszy Świętej, to mam nadzieję, że książka biskupa Rysia zachęci Cię, abyś zaczął sięgać po Pismo Święte równie często jak sprawdzasz się swoje konto na Facebooku. Bo Biblia jest księgą, z której bije nieustanna wiosna, ilekroć ją czytasz, odkrywasz coś nowego, odkrywasz wiosenny powiew Ducha Świętego.

Anna Gładkowska
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090497

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu