Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Liturgiczny obchód św. Marii Magdaleny podniesiony do rangi święta

2016-07-18

News
Przez św. Tomasza z Akwinu nazwana „apostołką apostołów”, przez św. Grzegorza Wielkiego „świadkiem Bożego Miłosierdzia”, miłująca Pana i tak bardzo przez Niego umiłowana – św. Maria Magdalena. To właśnie ona została postawiona jako wzór posługi kobiety w Kościele.

W trwającym Nadzwyczajnym Jubileuszu Roku Miłosierdzia Ojciec Święty Franciszek postanowił, by wspomnienie św. Marii Magdaleny jako obchód liturgiczny podnieść do rangi święta. Prawdziwą radością napawa decyzja papieża, który dostrzegł, że potrzeba głębszego spojrzenia na godność kobiety, jej rolę w dziele nowej ewangelizacji i udział w misterium Bożego miłosierdzia.

Kim była ta kobieta? Dlaczego dziś może być wzorem? Spróbujmy pokrótce odpowiedzieć na te pytania. Maria Magdalena utożsamiana jest z niewiastą, która spotkała Jezusa i zerwała z dotychczasowym stylem życia (por. Łk 8, 2; Mk 16, 9). Św. Grzegorz Wielki jako pierwszy miał utożsamić Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, która w czasie uczty u Szymona łzami umywała Jezusowi nogi. Marię Magdalenę kojarzono też z siostrą Łazarza, która w Ewangelii Janowej namaściła nogi Jezusa wonnymi olejkami (11, 2). Jej postać obrosła legendą. Teksty biblijne wymieniają imię Magdaleny 14 razy i jasno wskazują, że była pierwszym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. I co więcej to ona – na prośbę samego Jezusa – udała się do apostołów, by im oznajmić, że On żyje! Później oni stali się głosicielami tej prawdy. Słusznie więc została nazwana „apostołką apostołów”.

A dlaczego może być dla nas wzorem? Odpowiadając na to pytanie przytoczmy fragment dekretu podnoszącego liturgiczny obchód wspomnienia św. Marii Magdaleny do rangi święta. Czytamy w nim: „W naszych czasach, gdy Kościół wezwany jest aby jeszcze bardziej zastanowić się nad godnością kobiety, nad nową ewangelizacją i nad wielkością misterium Bożego Miłosierdzia, wydaje się rzeczą słuszną, by również postać św. Marii Magdaleny jeszcze lepiej została wiernym ukazana”. Wyłaniają zatem trzy ważne elementy:

  • godność kobiety – Jezus podczas swojej działalności nigdy nie odrzucał kobiet, nie odwracał się od nich. Wręcz przeciwnie pozwalał im zbliżać się do siebie. On najlepiej zna godność każdego człowieka, a więc także każdej kobiety. I właśnie tego uczył swoich apostołów i tego uczy dziś nas. Kościół także dostrzega godność kobiet i ceni ich wkład w swoje życie. Stawiając na za wzór św. Marię Magdalenę w jej relacji do Mistrza, Kościół pragnie jeszcze bardziej tę rolę kobiety podkreślić i zauważyć. Uczy nas ona zaangażowania w życie Chrystusowego Kościoła;
  • nowa ewangelizacja – jest ona głoszeniem kerygmatu a więc prawdy o tym, że Jezus dla mnie umarł i zmartwychwstał. Maria Magdalena była tą, która pierwsza głosiła kerygmat i to samym apostołom. Niczego się nie bała, ale odważnie przekazała słowa Pana. Jest więc dla nas wzorem głoszenia Ewangelii;
  • wielkość misterium Bożego Miłosierdzia – Maria Magdalena doświadczyła Bożego miłosierdzia. Uwolniona od złych duchów i słabości stała się uczennicą Jezusa. Umiłowana przez Niego, miłowała do końca. Jest więc dla nas wzorem otwarcia na Boże miłosierdzie, ale także wiernego trwania przy Panu.

Tak więc św. Maria Magdalena jest wzorem i przykładem dla każdej kobiety w Kościele.

s. M. Damiana

fot. www.varvaru.ru
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14067848

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu