Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Michael O`Brien - Ojciec Eliasz. Dzień gniewu

2017-07-06

News
Michael O`Brien, Ojciec Eliasz. Dzień Gniewu, tłum. T. Jegielski, Wydawnictwo AA, Kraków 2016, ss. 320.

Kontynuacja bestsellerowego trailera kanadyjskiego pisarza Michaela O`Briena jest głosem na czasy ostateczne. Po dwudziestu latach oczekiwania nowa powieść mocno uderza w świadomość współczesnych czytelników (zob. rec. Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy). Czy rzeczywiście żyjemy w czasach Apokalipsy - Fałszywego Proroka - Czasu Gniewu? Polskie tłumaczenie co prawda nie oddaje oryginału angielskiego Elijah in Jersualem (Eliasz w Jeruzalem), lecz wprost nawiązuje do przesłania orędzia św. Jana z wyspy Patmos i Ewangelii Mateusza, w której Jezus woła: "Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani" (Mt 23, 37). W Apokalipsie przełomowe są 11 i 12 rozdział, które zapowiadają dwóch świadków (Eliasza i Henoach), siedem trąb oraz znaki na niebie. Wizjoner przywołuje siódmą trąbę i modlitwę starszych: "Dziękujemy Ci, Panie, Boże wszechmocny, który jesteś i który byłeś, za to, że użyłeś swej wielkiej mocy i zacząłeś królować. Wzburzyły się narody i nadszedł Twój gniew..." (Ap 11, 17-18).

Dzień gniewu jest nieunikniony! Boży gniew dotyczy Zła osobowego i tych wszystkich, którzy pójdą za jego podszeptem. "Czas zniszczyć niszczących ziemię!" - zapowiada sługa Jan. Nie znamy dnia ani godziny, wierzymy jednak, że wszystko się wypełni zgodnie z obietnicą: "Szczęśliwy, kto odczytuje, i ci, którzy słyszą słowa proroctwa oraz przestrzegają tego, co jest w nim napisane, bo czas jest bliski" (Ap 1, 3).

Kanadyjski pisarz przenosi akcje wydarzeń w kontekst nam współczesny - wspomina papieża Benedykta XVI - sytuację wpływu korporacji międzynarodowych - niespotykany dotąd czas prześladowań chrześcijan, a wreszcie globalne oszustwo Męża Opatrznościowego - Fałszywego Proroka - Księcia Kłamstwa. Akcja trailera rozgrywa się na terenie Ziemi Świętej. Głównym wątkiem powieści jest sekretna misja tajemniczego mnicha z Góry Karmel - biskupa Eliasza, wezwany przez Papieża do zmierzenia się z potężnym politykiem, genialnym manipulatorem świadomości tłumów, prezydentem Unii Europejskiej, reprezentującym najmroczniejsze światowe potęgi materialne i duchowe. Opatrznościowi świadkowie śledzą jego wizytę w Ziemi Świętej i Jerozolimie - Mieście Świętym. Obydwaj są gotowi na męczeńską śmierć - świadectwo krwi. Wokół głównych bohaterów rozgrywa się wielka walka świata ziemskiego i świata duchowego - diabłów i aniołów - międzynarodowych koncernów i prostych wyznawców wiary. Ostatecznie wszystko jest w rękach Przedwiecznego Boga. To On posłał Swego Syna, który jest zwyciężył świat, grzech i szatana. Jednak dopełnić musi się czas Apokalipsy - i dzień gniewu (por. J 3, 16; 16, 33).

Czy Eliaszowi uda się odwrócić bieg dziejów - uspokoić gniew Boży? Czy Bóg zainterweniuje w niezwykły sposób, ratując człowieka i świat przed ostateczną zagładą? Warto też dodać pytania autora: Czy czuwamy, jak prosił nas o to Pan? Czy jesteśmy czujni? Czy mamy ze sobą oliwę do lamp w oczekiwaniu na Oblubieńca? oraz jego przesłanie do polskich czytelników: "Drodzy polscy Czytelnicy, wy, których tak bardzo umiłował sobie Bóg i Matka Boża, niech Was nie zwiedzie ciemność, która rani i poniża Oblubienicę. Pamiętajcie o jej prawdziwej naturze. A oczami serc patrzcie na horyzont, albowiem On nadchodzi. On jest blisko" (s. 10).

Tak, Apokalipsa jest wielkim orędziem nadziei, stąd słowa świadka: "Tak. Wkrótce przyjdę. Amen. Przyjdź, Panie Jezu! Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi" (Ap 22, 20).

ks. Jan Kochel
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14087776

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu