Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Pär Lagerkvist - Kat

2018-10-18

News

Pär Lagerkvist, Kat, tłum. Z. Łanowski, Promic, Warszawa 2013.

Inspirację biblijną, np. problem sensu śmierci nieraz trudno odnaleźć na kartach utworów. Sens wszechobecnej śmierci w świecie, czy zła, zbrodni widzianej oczami samego zbrodniarza to trudne problemy, stąd niewiele publikacji na te tematy. Książką zajmującą się tymi zagadnieniami może być zbiór opowiadań szwedzkiego autora Pär`a Lagerkvist`a pod tytułem "Zło". Ze zbioru tego na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie zatytułowane "Kat", traktujące o istocie śmierci zadawanej przez katów.

W opowiadaniu "Kat" istnieje tylko jedno miejsce akcji - gospoda, w której przesiadują robotnicy, złodzieje, nawet persony z wyższych sfer, ale akcja przerywana jest opowieściami rozmawiających o innych miejscach, a opisy i dialogi przenoszą do nich czytelnika. Dialogi poruszają poważne tematy światopoglądowe i kontrowersyjne, dotyczą konfliktów rasowych, propagują wojnę i ludobójstwo dla zbudowania lepszego świata, co stwarza w opowiadaniu ponury i odpychający klimat. Niemal każdy z gości opowiada o ludzkiej krzywdzie i celu jej istnienia. Mężczyźni zdają się być pewni swoich osądów i nieraz nie zgadzają się ze sobą, co potęguje napięcie i ubogaca fabułę, daje możliwość wypowiedzenia zdań o złu na tym świecie. Większość tych krótkich historii zawiera w sobie wątek mistyczny oparty o zjawiska nadprzyrodzone, a w niektórych można znaleźć biblijny przekaz, zwłaszcza w finałowej wypowiedzi kata, który rzuca nowe światło na historie Mesjasza i jego posłannictwa. Jest to zdecydowanie najbardziej podniosły i refleksyjny moment opowiadania Lagerkvista. Końcowa teza kata bez wątpienia stanowi główne przesłanie całej książki.

"Kat" to opowiadanie godne polecenia i skierowane do tych, którzy szukają odpowiedzi na pytania o śmierć z nieco innej perspektywy.

Pär Lagerkvist (1891-1974) – pisarz, poeta, dramaturg, eseista - laureat literackiej Nagrody Nobla (1951). Wychowany w rodzinie żarliwych luteranów już w gimnazjum doświadczył kryzysu wiary, który kazał mu szukać alternatywnej prawdy o wszechświecie i człowieku. Jest autorem wielu książek, m.in. powieści Barabasz, która obok Quo vadis?, należy do najznakomitszych powieści o pierwszych chrześcijańskich.

Inne książki tego autora: Promic

Adam Ciszewski
Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13973446

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu