Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Cztery miłości - C.S. Lewis

2018-12-24

News

C.S. Lewis, Cztery Miłości, Pallottinum, Poznań-Kraków 1990.

Zastanawiałeś/aś się kiedyś czym jest „miłość”? Bądź co ważniejsze – w jaki sposób doświadczamy jej w naszym życiu codziennym?

Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w intrygującej powieści C. S. Lewisa pod tytułem Cztery Miłości.

Autor książki, Clive Staples Lewis, to irlandzkiego pochodzenia pisarz i filolog. Znany z prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijaństwa. Najbardziej jednak jest znany ze swego cyklu książek przeznaczonych dla dzieci - „Opowieści z Narnii”.

W powieści Cztery Miłości Lewis wyróżnia cztery rodzaje miłości: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczna oraz miłość Boga i bliźniego, zwaną również caritas, które poddaje całkowitej analizie. Tłumaczy nam, czym jest dana miłość i co może wnieść w nasze życie, bądź też pokazuje, jakie zagrożenia niesie ze sobą.

Książka jest napisana w pierwszej osobie, która daje nam do zrozumienia, że ze wszystkich rodzajów miłości najważniejszą jest miłość Boga i bliźniego. To ona jest podstawą każdej innej miłości i to właśnie bez niej żadna inna miłość nie ma prawa zaistnieć w naszym życiu. Ale „czy łatwo jest kochać Boga?” Czy można pokochać swojego przyjaciela miłością erotyczną?

Co łączy nas tak naprawdę z naszymi przyjaciółmi, kochankami? Może to nie przyjaźń czy miłość erotyczna, a tylko przywiązanie? Według autora miłości te są całkowicie odmienne, jednak granice pomiędzy nimi są tak płynne, że jedna może przechodzić w drugą.

Cztery Miłości to powieść, która nie tylko uświadamia, ale także z pewnością odmieni sposób patrzenia na świat każdego, kto tylko po nią sięgnie.

Martyna Hadasik
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14088667

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu