Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Pamiętniki Adama i Ewy - Mark Twain

2018-12-22

News

M. Twain, Pamiętniki Adama i Ewy, Wyd. Siedmioróg, Warszawa 2011.

Mark Twain - właściwie Samuel Langhorne Clemens, ur. 30 listopada 1835 r. na Floridzie, zm. 21 kwietnia 1910 r. w Redding – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta.

Pamiętniki Adama i Ewy - to dwuczęściowa powieść pełna humoru, która w żartobliwy sposób ukazuje typowe przywary mężczyzn i kobiet. Jest to jednocześnie historia pięknej miłości, która trwa aż po grób.

Muszę przyznać, że czytając Pamiętniki, niejednokrotnie pojawiły się łzy śmiechu i wzruszenia. Książka ma formę pamiętnika pisanego przez pierwszych ludzi, a jednocześnie rodziców. Akcja powieści toczy się w dwóch miejscach na samym początku w rajskim ogrodzie Eden, a następnie na ziemi. W części pierwszej to Adam opisuje cały nowy świat i "nowe stworzenie", jak miał w zwyczaju mówić o Ewie. Możemy w tej części zauważyć sztampowe myślenie mężczyzny, jak w prosty, krótki i zwięzły sposób opisuje otaczający świat i wydarzenia. Natomiast część druga, pisana z perspektywy Ewy, różni się diametralnie. Ta część jest o wiele dłuższa, wzbogacona o barwne opisy ziemi. Ewa poświęca wyjątkowo dużo czasu, aby opisać z dokładnością ten "nowy świat", jest nim cała pochłonięta.

Cała powieść jest jednym, wielkim, odniesieniem się do Biblii, gdyż bohaterami są postaci z Księgi Rodzaju: Adam, Ewa oraz ich potomstwo. Wszystko rozgrywa się w rajskim ogrodzie bądź na ziemi, a sytuacje opisane w książce można odnaleźć na kartach Pisma Świętego, oczywiście z drobnymi różnicami.

Książka powinna być obowiązkową lekturą dla tych, którzy pragną zawrzeć związek małżeński. Można tam znaleźć przekazuje opisy trwałej pięknej miłości, która wszystko znosi i wszystko przetrzyma (por. 1 Kor 13). Powieść kończą mocne słowa, które wybrzmiewają i wpadają w serce: Na grobie Ewy: Gdziekolwiek była ona, tam był Raj.

Daniel Konieczny

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14060390

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu