Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Michael O`Brien - Opowieść ojca

2019-01-18

News
Michael O`Brien, Opowieść ojca, tłum. J.J. Stoppa, Wydawnictwo Bernardinum, Kraków 2017, ss. 1064.

O Ojcu syna marnotrawnego, współcześnie… (por. Łk 15,11-32).

„Opowieść ojca” Michaela O’Briena została wydana w 2017 roku przez Wydawnictwo „Bernardinum”, a liczy 1064 strony i wydawałoby się, że swą objętością może zniechęcić czytelnika. Okazuje się jednak odwrotnie — nie ma w powieści strony nudnej czy zbędnej. Książka urzeka, pochłania czytelnika, a jej styl: dojrzały, efektowny i refleksyjny skłania do rozmyślań nad swymi czynami, wyborami w życiu. I choć bohater doznaje wielu rozczarowań, nawet cierpień, „niczego nie żałuje”, jak sam mówi.

Wędrówki ojca-księgarza Alexa Grahama zmieniają jego życie. Poszukując syna, doznaje niepewności, bólu, cierpień, poczucia dogłębnej straty. Zostaje wciągnięty w międzynarodowe konflikty, w odwieczną walkę dobra ze złem. To współczesna parafraza przypowieści o dobrym Pasterzu i o synu marnotrawnym, ojcu miłosiernym, prawdziwie kochającym.

W „Nocie odautorskiej” czytamy: „Należy zauważyć, że wiele z przedstawionych zdarzeń jest opartych na relacjach z pierwszej ręki, przekazanych autorowi”. Zaś w „Podziękowaniach” autor dodaje: „Za całą gamę inspiracji i sugestii jestem też zobowiązany wielu ludziom (…) Gdy podróżowałem po waszych krajach, darowaliście obcemu człowiekowi swoją życzliwość, muzykę, pożywienie, myśli, modlitwy oraz opowiadania o smutkach i radościach. Nade wszystko dziękuję za ikony waszego życia”.

Oto kilka wymownych cytatów, zawsze żywych:

„Byłem obcym i wygnańcem, a Ty przyprowadziłeś mnie do domu”;

„Wszyscy jesteśmy więźniami okoliczności”;

„Wszyscy popełniamy błędy i pozostawiamy ślady i luki w życiorysach naszych dzieci. Ale naprawdę je kocham… niedoskonałą miłością, jaką jest każda miłość ludzka. Potem, gdy dzieci dorastają i mają własne rodziny, zaczynają to rozumieć. One z kolei uczą się potrzeby przebaczania”.

Bohater, będąc u kresu wytrzymałości, odkrywa źródło siły, stąd znamienne słowa:

„Kochać — to nieść w swym sercu serca wszystkich innych złamanych, których Bóg tam umieścił”

„Kochać — z godnością znosić swój ból i niedopełnienie, tak jak On idzie w pielgrzymce ku wieczności”.

Ta powieść inspirowana prawdami biblijnymi staje się ponadczasowa, paraboliczna, jak słowa w niej odnalezione:

„ŻEBY SERCE MOGŁO WIDZIEĆ, MUSI PĘKNĄĆ (…) TWOJE SERCE BĘDZIE CAŁKIEM ZŁAMANE I DOPIERO WTEDY ODNAJDZIESZ PRAWDZIWE SERCE ”.

Krystyna
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14047620

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu