Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Proroctwo [2019]

2019-08-21

News
Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje.
DZ. 1732

Proroctwo, które można wypełnić, Fundacja im św. Filomeny - Esprit, Kraków 2019, ss. 452.

Książka jest częścią projektu ewangelizacyjnego, na który składają się projekcja filmu, komentarze oraz publikacja świadectw duchownych i świeckich na temat proroctwa św. Faustyny Kowalskiej. Publikacja została poszerzona o fragmenty rozmów z bohaterami Proroctwa, którzy znalazły się w filmie, tj. o. Jose Maniparambil z Indii, o. Antonello Cadeddu i Hanrique Porcu - włoskich misjonarzy, pracujących w Brazylii, dr Wincentego Łaszewskiego - mariologa, ks. Adama Skwarczyńskiego - kapłana siedleckiego, prowadzącego ruch "Iskra z Polski", ks. Dominika Chmielewskiego - salezjanina i duszpasterza akademickiego, Augustyna Pelanowskiego - paulina, rekolekcjonisty i kierownika duchownego, o. Johna Bashobora z Ugandy - koordynatora Odnowy Charyzmatycznej, ks. Piotra Glas - egzorcysty, posługującego w Anglii, ks. Stefana Proossa i ks. Jarosława Klimczyk - kanoników regularnych z sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz Stanisława Przepierskiego - dominikanina, filozofa, członeka zarządu Stowarzyszenia Żywego Różańca.

Fundacja im św. Filomeny powstała w 2016 roku, przede wszystkim by zrealizować film Proroctwo. Projekt ewangelizacyjny nie ograniczył się jednak do rozpowszechniania wspomnianego filmu (można go obejrzeć na stronie: www.proroctwo.com.pl), lecz kontynuuje działalność ewangelizacyjną i edukacyjną. Fundacja prowadzi np. działalność charytatywną, wspierając zwłaszcza rodziny wielodzietne. Patronką projektu jest męczennica rzymska, której relikwie odnaleziono na cmentarzu Pryscylii. Przez lata nieznana i zapomniana przypomniała o sobie wiernym w niewielkiej parafii w diecezji nolańskiej (region Kampania, w prowincji Neapol). W latach 1824-1836 wstawiennictwu świętej przypisano wiele nagłych i spektakularnych uzdrowień, które zainicjowały żywy kult. Proboszcz a Ars - św. Jan Maria Vianney poświęcił Filemonie ołtarz i obrał ją za patronkę swych duszpasterskich inicjatyw. Papież Pius IX, przypisując świętej uleczenie w młodości z epilepsji, odprawił w 1849 r. mszę w Mugnano di Napoli, a Pius X rozszerzył na cały Kościół arcybractwo, założone dla uczczenia jej czci (por. Księga imion i świętych, t. II, 317). Kult Filomeny, który rozbłysnął na początku XIX w., powraca na nowo w początkach XXI w.

Lektura rozmów-wywiadów z duchowymi przewodnikami i świadkami Chrystusa, którzy opierając się na objawieniach maryjnych i świadectwach np. siostry Faustyny, prymasa kard. A. Hlonda czy Teresy Neumann, potwierdzili szczególną rolę Polski we współczesnym świecie. Niektóre wypowiedzi są kontrowersyjne i nieprecyzyjne teologicznie. Jednak wymowa proroctwa św. Faustyny zobowiązuje i wyzywa do pogłębionej refleksji. A jeszcze bardziej do modlitwy - modlitwy eucharystycznej i różańcowej! Czy Chrystus faktycznie powierzył Polakom wyjątkową misję? A jeśli tak, to kiedy się ona wypełni? W jaki sposób każdy z nas może wskrzesić iskrę wiary, by zapłonął świat? Czym będzie "iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa"? Jak przyjąć Boże wezwanie i zrealizować je we współczesnej zlaicyzowanej społeczności? Oto kilka pytań, które wybrzmiały w tekście i relacji filmowej.

Bardzo wymowny jest fakt, że wyzwanie do realizacji niniejszego projektu zostało odczytane w polskiej rodzinie. Autorzy ujawniają, że są rodzicami pięcioosobowej rodziny, która poszerzyła się w trakcie realizacji projektu o kolejne osoby - dobroczyńców i współpracowników. We wprowadzeniu Proroctwo - Historia powstania autorzy w sposób barwny i bezpośredni ujawniają dzieje realizacji swojego projektu, który był rodzajem "wewnętrznego przynaglenia" (s. 19). W trakcie jego realizacji nie zabrakło trudnych momentów i prób. Jednak zasadniczym doświadczeniem, które stale im towarzyszyło, była opieka i wstawiennictwo Maryi - radosne tajemnice. Widoczne są już konkretne pozytywne owoce oddziaływania przesłania w nim zawartego: "Widzimy całe rodziny, małżeństwa mające więcej niż pięcioro dzieci..., które w swojej cichej codzienności wychowywania potomstwa wbrew trendom tego świata, bez fajerwerków, bez rozpoznawalnych twarzy, uświęcają ten świat" (s. 28n).

A może prawdziwa iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa, przyjdzie właśnie przez Rodzinę?

ks. Jan Kochel
Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! por. GGN43/24; jedność.com.pl; zob. poniżej. Radio Warszawa

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 17006643

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu