Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Proroctwo [2019]

2019-08-21

News
Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje.
DZ. 1732

Proroctwo, które można wypełnić, Fundacja im św. Filomeny - Esprit, Kraków 2019, ss. 452.

Książka jest częścią projektu ewangelizacyjnego, na który składają się projekcja filmu, komentarze oraz publikacja świadectw duchownych i świeckich na temat proroctwa św. Faustyny Kowalskiej. Publikacja została poszerzona o fragmenty rozmów z bohaterami Proroctwa, którzy znalazły się w filmie, tj. o. Jose Maniparambil z Indii, o. Antonello Cadeddu i Hanrique Porcu - włoskich misjonarzy, pracujących w Brazylii, dr Wincentego Łaszewskiego - mariologa, ks. Adama Skwarczyńskiego - kapłana siedleckiego, prowadzącego ruch "Iskra z Polski", ks. Dominika Chmielewskiego - salezjanina i duszpasterza akademickiego, Augustyna Pelanowskiego - paulina, rekolekcjonisty i kierownika duchownego, o. Johna Bashobora z Ugandy - koordynatora Odnowy Charyzmatycznej, ks. Piotra Glas - egzorcysty, posługującego w Anglii, ks. Stefana Proossa i ks. Jarosława Klimczyk - kanoników regularnych z sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz Stanisława Przepierskiego - dominikanina, filozofa, członeka zarządu Stowarzyszenia Żywego Różańca.

Fundacja im św. Filomeny powstała w 2016 roku, przede wszystkim by zrealizować film Proroctwo. Projekt ewangelizacyjny nie ograniczył się jednak do rozpowszechniania wspomnianego filmu (można go obejrzeć na stronie: www.proroctwo.com.pl), lecz kontynuuje działalność ewangelizacyjną i edukacyjną. Fundacja prowadzi np. działalność charytatywną, wspierając zwłaszcza rodziny wielodzietne. Patronką projektu jest męczennica rzymska, której relikwie odnaleziono na cmentarzu Pryscylii. Przez lata nieznana i zapomniana przypomniała o sobie wiernym w niewielkiej parafii w diecezji nolańskiej (region Kampania, w prowincji Neapol). W latach 1824-1836 wstawiennictwu świętej przypisano wiele nagłych i spektakularnych uzdrowień, które zainicjowały żywy kult. Proboszcz a Ars - św. Jan Maria Vianney poświęcił Filemonie ołtarz i obrał ją za patronkę swych duszpasterskich inicjatyw. Papież Pius IX, przypisując świętej uleczenie w młodości z epilepsji, odprawił w 1849 r. mszę w Mugnano di Napoli, a Pius X rozszerzył na cały Kościół arcybractwo, założone dla uczczenia jej czci (por. Księga imion i świętych, t. II, 317). Kult Filomeny, który rozbłysnął na początku XIX w., powraca na nowo w początkach XXI w.

Lektura rozmów-wywiadów z duchowymi przewodnikami i świadkami Chrystusa, którzy opierając się na objawieniach maryjnych i świadectwach np. siostry Faustyny, prymasa kard. A. Hlonda czy Teresy Neumann, potwierdzili szczególną rolę Polski we współczesnym świecie. Niektóre wypowiedzi są kontrowersyjne i nieprecyzyjne teologicznie. Jednak wymowa proroctwa św. Faustyny zobowiązuje i wyzywa do pogłębionej refleksji. A jeszcze bardziej do modlitwy - modlitwy eucharystycznej i różańcowej! Czy Chrystus faktycznie powierzył Polakom wyjątkową misję? A jeśli tak, to kiedy się ona wypełni? W jaki sposób każdy z nas może wskrzesić iskrę wiary, by zapłonął świat? Czym będzie "iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa"? Jak przyjąć Boże wezwanie i zrealizować je we współczesnej zlaicyzowanej społeczności? Oto kilka pytań, które wybrzmiały w tekście i relacji filmowej.

Bardzo wymowny jest fakt, że wyzwanie do realizacji niniejszego projektu zostało odczytane w polskiej rodzinie. Autorzy ujawniają, że są rodzicami pięcioosobowej rodziny, która poszerzyła się w trakcie realizacji projektu o kolejne osoby - dobroczyńców i współpracowników. We wprowadzeniu Proroctwo - Historia powstania autorzy w sposób barwny i bezpośredni ujawniają dzieje realizacji swojego projektu, który był rodzajem "wewnętrznego przynaglenia" (s. 19). W trakcie jego realizacji nie zabrakło trudnych momentów i prób. Jednak zasadniczym doświadczeniem, które stale im towarzyszyło, była opieka i wstawiennictwo Maryi - radosne tajemnice. Widoczne są już konkretne pozytywne owoce oddziaływania przesłania w nim zawartego: "Widzimy całe rodziny, małżeństwa mające więcej niż pięcioro dzieci..., które w swojej cichej codzienności wychowywania potomstwa wbrew trendom tego świata, bez fajerwerków, bez rozpoznawalnych twarzy, uświęcają ten świat" (s. 28n).

A może prawdziwa iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa, przyjdzie właśnie przez Rodzinę?

ks. Jan Kochel
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089286

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu