Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Ewangelia Mateusza cz.2 - Biblia Impulsy [2020]

2020-12-29

News
Zdzisław J. Żywica, Ewangelia Mateusza. Rozdziały 14-28, Wstęp, przekład oryginału, komentarz (Seria: Biblia impulsy, t. I. 2), Księgarnia św. Jacka, Katowice 2020.

Od Wydawcy

Apostoł Paweł poucza, że „wiara rodzi się ze słuchania, słuchanie natomiast ma miejsce dzięki słowu Chrystusa” (Rz 10,17). Dlatego Kościół zachęca nas, abyśmy przez „częste czytanie Pisma Świętego nabywali «wzniosłego poznania Jezusa Chrystusa» (Flp 3,8)” (Dei Verbum 25). Stanie się to możliwe tylko wtedy, kiedy czytelnik najpierw zrozumie tekst biblijny, a następnie będzie umiał odnieść go do własnego życia (zob. Dz 8,30-31). Stąd potrzebne i ważne są wszelkiego rodza­ju pomoce, które objaśniają i aktualizują słowo Boże. Taką publikacją jest kolejny tom z serii „Biblia Impulsy”, poświęcony drugiej części Ewangelii według św.Ma­teusza. Zawiera on nowy przekład perykop ewangelijnych oraz ich objaśnienie w czterech punktach: lektura tekstu, refleksja, aktualizacja i czy wiesz, że…

Komentarz autorstwa ks. Zdzisława Żywicy stanowi cenną pomoc w samo­dzielnej oraz wspólnotowej lekturze medytacyjnej Ewangelii według św. Mate­usza. Tym samym może być wykorzystany jako narzędzie promowanego dzisiaj w Kościele apostolatu biblijnego, a także animacji biblijnej duszpasterstwa, któ­re przyczyniają się „do lepszego poznania osoby Chrystusa, Objawiciela Ojca i pełni Objawienia Bożego” (Benedykt XVI,Verbum Domini 73).

ks. prof. UAM dr hab. Paweł Podeszwa

Seria Biblia Impulsy

Ks. Zdzisław Józef Żywica (ur. 1961) – w latach 1980–1986 odbył studia w WSD „Hosianum” w Olsztynie, zakończone przyjęciem święceń ka­płańskich i uzyskaniem tytułu magistra teologii w Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Studiował w Uniwersytecie Kardynała Stefa­na Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Teologii w specjalności bi­blijno-pastoralnej (1987–1989), a od 1989 r. w specjalności teologia biblijna (tytuł licencjata 1991 i doktora 1993: „«Wolność synów» w Mateuszowych logiach Jezusa. Mt 17,24-27 i 22,15-22 par.”). Odbył stypendium naukowe w Uniwersytecie w Bonn. W 1993–1995 wykładał w Seminarium oraz w In­stytucie Historyczno-Teologicznym w Olsztynie. W 1995–1999 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1999 r. przebywał w Zie­mi Świętej. Od roku akademickiego 1999/2000 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Teologii Biblijnej Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2007 r. uzyskał tytuł doktora ha­bilitowanego w UKSW w Warszawie (rozprawa: „Kościół Jezusa a judaizm i poganie według ewangelisty Mateusza. Teologia narratywna”). W 2008 r. stanowisko prof. UWM. Autor ponad dwustu publikacji naukowych i popularnonaukowych w wersjach polsko- i obcojęzycznych. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz dyrektorem Warmińskiej Szkoły Biblijnej.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089987

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu