Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Siedem słów Jezusa na krzyżu [2020]

2021-03-13

News

W krzyżu cierpienie,

w krzyżu zbawienie...


Gianfranco Ravasi, Siedem słów Jezusa na krzyżu, Wydawnictwo M, Kraków 2020, ss. 256.

Biblista, judaista, profesor egzegezy Starego Testamentu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury - kardynał Gianfranco Ravasi jest autorem książki pt. "Siedem słów Jezusa na krzyżu". We wstępie zdradza czytelnikowi: "Zacząłem pisać tę książkę w Wielki Piątek 30 marca 2018 roku (...). Jezus na krzyżu przekazuje niejako swój duchowy testament, bardziej powściągliwy w słowach, ale mający moc równą najobszerniejszej mowie z Ostatniej Wieczerzy przekazanej przez czwartą Ewangelię (J 13-17). (...) Wokół męki i śmierci Jezusa narosła dziś imponująca bibliografia. (...) Wejdziemy na Kalwarię, aby usłyszeć ostatnie słowa Jezusa, które raz szepcze, a raz krzyczy (...) będzie to podkreślenie realizmu ukrzyżowania, który dla Ewangelii jest wyraźnym dowodem Wcielenia: Chrystus przechodzi przez własne terytorium człowieka, przez terytorium kresu, śmierci,skończoności, stając się bratem wszystkich kobiet i mężczyzn".

Ciężar słów Jezusa jest tak wielki, że przez wieki były przedmiotem refleksji teologicznej i duchowej, a także źródłem inspiracji literackich i muzycznych. Kardynał Ravasi rekonstruuje wydarzenia prowadzące do śmierci Jezusa, przypomina wydarzenia historyczne, łączy różne głosy od starożytnych po współczesne, tworzy bogatą medytację, a w niej przeplata odniesienia biblijne z erudycyjnymi nawiązaniami literackimi i artystycznymi.

Wybieram niektóre punkty ze spisu treści, aby przybliżyć tę ważną dla mnie książkę:

I. MIĘDZY CZWARTKIEM A PIĄTKIEM: PRZEDDZIEŃ

1. Wśród drzew oliwnych Getsemani
6. Postać Piłata w Ewangelii i tradycji
8. Ku Golgocie.

II. "OJCZE, PRZEBACZ IM"

3. Teologia przebaczenia
4. Pamięć i przebaczenie
5. Psychologia przebaczenia
6. Proces wybaczania
7. Ekonomia wybaczania.

III. "OTO SYN TWÓJ ...OTO MATKA TWOJA"

2. Syn i Matka
3. Matka Bolesna

IV. "BĘDZIESZ W RAJU"

V. "BOŻE MÓJ, CZEMUŚ MNIE OPUŚCIŁ"

VI. "PRAGNĘ"

3. " Moja dusza jest spragniona Boga żywego"

VII. "DOKONAŁO SIĘ"

1. Cel czy koniec?
3. Łuk i koło.

VIII. "W TWOJE RĘCE"

2. Pieśń o zaufaniu w cierpieniu i byciu otwartym na nadzieję

IX. PO OSTATNICH SŁOWACH JEZUSA

4. Rzymski areszt wojskowy i uczennice
6. Reanimacja zwłok czy zmartwychwstanie?
8. "Myślała, że jest ogrodnikiem"
9. Wiara i zrozumienie.

X. ZGORSZENIE KRZYŻA

1. Krzyż i jego znaczenie
5. Akt ekspiacji czy darowizna?
7. Per crucem ad lucem.

XI. SŁOWA, MUZYKA, OBRAZY

1. Przedstawienia o Męce Pańskiej
2. Siedem słów Chrystusa w muzyce
6. Trynitarny Tron Łaski Krzyża
7. Drzewo siedmiu słów.

Słów kilka z rozdziału "Zgorszenie Krzyża":

(...) "Spójrzmy na ten krzyż , który będzie miał niezwykły wpływ na historię sztuki, kulturę i teologię Zachodu (...). Jest on (...) narzędziem starożytnych mąk, w kulturze uniwersalnej stał się symbolem śmierci Chrystusa i właśnie w tym świetle otrzymał nieskończoną liczbę zastosowań (...) Krzyż jest najwyższym symbolem wiary chrześcijańskiej, ale jest również synonimem bólu , udręki i ucisku.

Nosi się go na szyi, stał się również pektorałem biskupów, ale jest także architektonicznym modułem planimetrycznym(...) Przyjmuje wiele kształtów: litery T, krzyż przecinający się (...) , krzyż maltański (...), lotaryński lub papieski z podwójną poprzeczną belką(...), słowiański z kolejnym skośnym ramieniem na znak wniebowstąpienia Chrystusa (...), jest chrześcijańskim znakiem, który rzucił swój cień na dwa minione tysiąclecia" (...).

Papież Franciszek (16 marca 2013 ) powiedział: "Głosić Chrystusa znaczy ukazać, że wierzyć w Niego i naśladować Go jest nie tylko rzeczą prawdziwą i sprawiedliwą, ale także piękną, zdolną napełnić życie nowym blaskiem i głęboką radością, nawet pośród trudnych doświadczeń" (...).

BO "Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie w boleści sercu zadanej (...),
gdy grom się zbliża, pośpiesz do krzyża, on ciebie wesprze, ocali".

Siedem krótkich słów, które płyną z ust umierającego na krzyżu Jezusa - to wyzwanie dla naszej wielkopostnej medytacji. Bez głębszej refleksji na nimi nie wejdziemy w radość paschalną. Oto słowa klucze otwierające paschalne bramy - przyjedźmy przez nie z naszym PANEM i ZBAWICIELEM - Zwycięskim i Zmartwychwstałym!

Krystyna
Pozostałe tematy
Aktualności

Męczennicy XX wieku na znaczkach pocztowych

Filatelistyka polska utrwala dziedzictwo świętych i błogosławionych, którzy oddali życie za wiarę oraz z miłości do bliźnich. Rok Jubileuszowy 2025 jest dobrą okazją, by wzbogacić martyrologium Kościoła o tych świadków, którzy "znaleźli się w wiecznej obecności Boga, utrzymując z nami bliskie więzi miłości i komunii, wspierając nas i wstawiając się za nami" (GeE 4); zob. ssb24  

więcej

Ojciec święty Leon XIV

Nowy papież Leon XIV, duchowy syn św. Augustyna, w swoim herbie ma księgę Pisma Świętego, a w homilii inauguracyjnej powiedział: "Spójrzcie na Chrystusa, zbliżcie się do Niego, przyjmijcie Jego słowo, które oświeca i pociesza" (Watykan, 18.05.2025). Dziękujmy Bogu za dar nowego Pasterza Kościoła!

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 19729977

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu