Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Stawać się bliźnim [2021]

2021-11-02

News
Carlo Maria Martini, Farsi prossimo (Opere, vol. 6), Bompiani 2021.

Szósty tom Opera omnia Carlo Maria kard. Martiniego zbiera kolejną setki wystąpień (wykładów, homilii, głosów w dyskusji...), które są świadectwem jego aktywności na polu charytatywnym. Farsi prossimo cosi... (Być bliźnim) - to tytuł ósmego list pasterskiego dla rodzin z 1986 r., który wieńczył wielki Kongres nt. posługi miłości w archidiecezji mediolańskiej.

Opere to zakrojony na szeroką skalę projekt (20 tomów) przybliżający spuściznę duchową jednego z największych osobowości przełomu XX i XXI w.

Kard. Carlo Maria Martini dobrze znał ryzyko nadużywania słowa "miłość". "Stylem miłości - pisał - nie dającym się z niczym pomylić jest styl, którego Jezus nauczał nas w przypowieści o dobrym Samarytaninie (Łk 10): kochać każdego człowieka bezinteresowną i nieskończoną miłością Boga; przyjąć każdego człowieka, dlatego, że jest człowiekiem; stać się bliźnim dla każdego, nie przywiązując wagi do różnić kulturowych, rasowych, intelektualnych czy religijnych; odgadywać pragnienia innych; odkrywać wciąż nowe potrzeby drugich, o których jeszcze nawet oni sami nie myśleli; szczególnie wybierać tych najbardziej odrzuconych; uznać godność i wartość tego, kto ma mniej tytułów i zdolności”. To jest wezwanie dla świadectwa chrześcijan, mężczyzn i kobiet, gotowych stawać się bliźnim dla każdego - kochać na wzór samego Boga.

Tom Farsi prossimo zbiera wystąpienia i dokumenty kard. Martiniego na temat miłości, a zwłaszcza miłości Boga i bliźniego z różnych okresów jego posługi duszpasterskiej. Słowo wstępne napisał kard. Luis Antonio Tagle, wprowadzenie ks. Giacomo Costa, a całość zredagował Paolo Foglizzo.

JK

Inne tomy: Opera omnia
Pozostałe tematy
Aktualności

Młodzi na ołtarze

Nowy cykl w szkole słowa Bożego nosi tytuł Młodzi na ołtarze! Na progu XXI w. Kościół ogłasza świętych i błogosławionych z grona dzieci i młodzieży. To novum w praktyce Kościoła, a Ewangelia przekonuje: "do takich jako one należy królestwo niebieskie" (Mt 19,14). Proponujemy ok. 50 portretów świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z grona dzieci i młodzieży w rytmie lectio; zob. GGN; wprowadzenie.

więcej

Wielkie postaci Biblii

Ukazał się siódmy tom dzieł zebranych kard. Martiniego pt. Il grandi della Bibbia na temat wielkich postaci Starego Testamentu. Abraham, Mojżesz, Jakub, Józef, Samuel, Dawid, Eliasz, Jeremiasz, Hiob wciąż do nas przemawiają; opere.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 11450337

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu