Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

List do Galatów - Biblia Impulsy [2023]

2024-01-04

News
Andrzej Posadzy, List do Galatów. Wstęp, przekład z oryginału. komentarz, Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2023 (Biblia Impulsy. Nowy Testament t. IX), s. 268.


Od Redakcji

Dziewiąty tom Biblii Impulsy to List do Galatów w przekładzie ks. Andrzeja Posadzego, z jego wstępem i komentarzem. Określenie „Galacja” wywodzi się od nazwy plemion celtyckich i galijskich, które na początku III w. przed Chrystusem (ok. 278/277 r.) osiedliły się w centrum Azji Mniejszej, w okolicach Ancyry (dzisiejsza Ankara), Tavium i Pesinunte. Pomimo klęski, jaką ponieśli w wojnie z Cesarstwem Rzymskim (189 r. przed Chrystusem), Galacjanie cieszyli się sporą niezależnością i autonomią. Przez długi czas zachowywali ojczysty język celtycki oraz własne tradycje i zwyczaje.

Adresatami listu są poganie nawróceni na wiarę chrześcijańską. Jak czytamy we wstępie: „Galacjanie po nawróceniu i przyjęciu chrztu przez pewien czas pozostawali wierni nauczaniu Pawła, potem jednak dali posłuch jakimś bliżej nieokreślonym misjonarzom. (…) List do Galatów nie jest czysto teologicznym traktatem i nie prezentuje systematycznej struktury. Tematyka, którą porusza, jest zasadnicza i jednoznaczna: Tora czy wolność? Posłuszeństwo Prawu czy też posłuszeństwo wierze? Uczynki według Prawa czy chrześcijańska wolność? Usprawiedliwienie przez wiarę czy przez uczynki wynikające z Prawa?”.

zob. Biblia Impulsy

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza II.

więcej

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13840906

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu