Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Minutka ze Słowem [2013]

2013-06-03

News

Eugeniusz Ploch, Minutka ze słowem Adwent i Boże Narodzenie, Wydawnictwo Legere, Zabrze 2011, s. 96.

* Minutka ze słowem. Wielki Post, Zabrze 2012, s. 107

* Minutka ze słowem. Okres Wielkanocny, Zabrze 2012, s. 128

* Minutka ze słowem. Tygodnie zwykłe I-XII, Zabrze 2013, s. 207

 

Pewnie nie jeden raz zaniedbania w medytacji nad słowem Bożym tłumaczyliśmy brakiem czasu. A wystarczy czasem chwila, dosłownie jedna minuta, która może przejść w kolejne minutki refleksji nad Pismem Świętym. Każdy czas ze Słowem Bożym ma znaczenie i wartość, zwłaszcza dla ludzi, którzy są zabiegani i niecierpliwi. Naprzeciw nim wyszedł ks. Eugeniusz Ploch, który przygotował już 4 tomik krótkich rozważań nad Ewangelią na każdy dzień, o wdzięcznym tytule: „Minutka ze Słowem”. Ksiądz Eugeniusz jest doktorem nauk teologicznych z zakresu duchowości, przez pięć lat był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, obecnie jest odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie Resurrexit w Opolu oraz Odnowę w Duchu Świętym na terenie Diecezji Opolskiej.

Pierwszy tom rozważań obejmuje okres Adwentu i Bożego Narodzenia, drugi Wielkiego Postu, trzeci Okresu Wielkanocy, a najnowszy 4 tom odnosi się do pierwszych 12 tygodni Okresu zwykłego.

Każda Minutka ze Słowem ma podobny układ, który wydaje się być bardzo praktyczny. Po stronie lewej znajduje się perykopa Ewangelii, przeznaczona na każdy dzień liturgiczny, zaś po stronie prawej krótkie rozważania. Każde z nich jest opatrzone intrygującym tytułem, a poniżej właściwe myśli do refleksji. Nie brakuje ciekawych i pouczających przykładów, opowiadań i relacji z różnych wydarzeń z życia autora. Często cytowane są trafnie dobrane fragmenty z Pisma Świętego. Autor zadaje wiele trudnych pytań, które skłaniają do refleksji nad swoim życiem. Każda kończy się modlitwą wpisaną w doświadczenie życiowe. Rozważania ks. Eugeniusza mają na celu wprowadzenie i zmotywowania do dalszej, indywidualnej modlitwy i życia w jej rytmie. Oprócz rozważań do dni powszednich, na końcu tomiku znajdują się Minutki do świąt i uroczystości. Ostatnie strony autor pozostawił wolne, by móc dopisać swoje „słowo” o słowie Bożym. Czytaniu sprzyja przejrzysty układ graficzny. Intrygujące są także okładki, które przedstawiają wierze kościołów ziemi raciborskiej. Atutem jest też niska cena, która nota bene wspomaga Duszpasterstwo AkademickieResurrexit działające w Opolu.

Autor planuje publikację kolejnych tomików, tak by objąć cały rok liturgiczny. Latem tego roku ma ukazać się tom V, obejmujący tygodnie XIII – XXII, a jesienią tomik VI przedstawiający tygodnie XXIII-XXXIV.

Paweł Chyla


Słowo z I tomiku

Minuta ze Słowem. Tak brzmiało zaproszenie skierowane przez autora – ks. Eugeniusza Plocha – do opolskich studentów, aby idąc śladami Ewangelii, mogli dobrze przeżyć czas Adwentu. Każdy mógł zajrzeć na stronę www.dar-opole.pl i znaleźć krótkie podpowiedzi do codziennej modlitwy. Okazało się, że zagląda tam wielu. Nie tylko studentów. A potem myśl: trzeba pisać dalej. I jeszcze jedna myśl: a może wydać to w formie książeczki? I tak oto mamy w ręku pierwszy tomik podpowiedzi do modlitwy, podpowiedzi opartej na Ewangelii z dnia.

Słowo z IV tomiku

To duża radość, że Minutka ze Słowem stała się pomocą w rozważaniu Ewangelii, której fragment każdego dnia jest czytany w naszych kościołach. Po minutce adwentowo-bożonarodzeniowej ukazała się wielkopostna. A po niej wielkanocna. Teraz przyszła kolej na Minutkę obejmującą okres zwykły. I tak, Drogi Czytelniku, trzymasz w ręku tomik zawierający podpowiedzi do modlitwy, do pierwszych dwunastu tygodni okresu zwykłego. Niech inspiruje, cieszy i zapala do słuchania słowa Bożego!

Pozostałe tematy
Aktualności

Dzieło Wspierania Powołań

Biskup Gliwicki w specjalnym komunikacie przestawił inicjatywę powołania Różańcowego Dzieła Wspierania Powołań. "Najbardziej potrzebnym, a jednocześnie najprostszym sposobem towarzyszenia powołanym, jest nasza modlitwa, do której zachęcam gorąco wszystkich diecezjan" - przekonywał. Zapraszamy uczniów i sympatyków Szkoły Słowa do włączenia się w to dzieło; zob. poniżej

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza VIII.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14291454

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu