Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Jak czytać Pismo Święte? List do Brata [2010]

2013-06-08

News
Ludwik Mycielski OSB, Jak czytać Pismo Święte? List do Brata, Wydawnictwo ORDO et PAX, Biskupów 2010, s. 48.

Dzisiaj praktycznie nie piszemy już listów, zdecydowanie wyparły je e-maile czy SMS-y. Jednak z radością i zainteresowaniem czytamy książki, które prezentują korespondencję różnych osób. List do Brata o. Ludwika Mycielskiego OSB skierowany jest do nas wszystkich. Czy możemy zatem przejść obok niego obojętnie?

Ojciec Ludwik w małej książeczce zawarł najważniejsze informacje dotyczące Pisma Świętego oraz sposobów jego czytania. We wprowadzeniu podkreśla wszechobecność Biblii w naszym życiu, a jako zachętę do lektury przedstawia swoje doświadczenie poznania Pisma Świętego w czasie pobytu w wojsku oraz w ramach kręgu biblijnego. Następnie przechodzi do krótkiego, ale systematycznego i skondensowanego wykładu na temat Pisma Świętego. Zaczyna od historii powstania Starego i Nowego Testamentu oraz wymienienia poszczególnych ksiąg. Następnie określa cechy charakterystyczne dla Biblii w rozumienia Kościoła Katolickiego oraz snuje refleksję nad układem ksiąg w wydaniach biblii. Warto wspomnieć, że dochodzi do ciekawego podziału ksiąg na dwie grupy: Księgi, które pouczają nas o miłości Boga i bliźniego (Stary Testament i Ewangelie synoptyczne) oraz Księgi, które ukazują nowe przykazani oraz podkreślają znaczenie miłości wzajemnej (Ewangelia Jana i Listy). Na kolejnych stronach autor opisuje przymioty tekstów biblijnych: teandryczność (charakter bosko-ludzki), sprawę natchnienia, całościowego rozumienia i interpretacji, świętość słowa, ułomność, słabość i nieporadność słowa, różnorodność gatunkową, prawdziwość. W rozdziale czytanie z pożytkiem opisuje umiłowaną przez Benedyktynów metodę lectio divina, analizujące poszczególne jej etapy.

Autor nie opisuje czym jest ta metoda, ale radzi jak praktycznie zabrać się do korzystania z tej metody, np. sugestie, co do miejsca lektury Pisma Świętego czy sposobów modlitwy i wprowadzanie słowa Bożego w życie. Pod koniec udziela kilka rad dodatkowych, omawiając kolejności lektury, sposoby rozmowy z innowiercami na temat Biblii, wartość osobistej lectio divina, potrzebę łączenia lektury z życiem Kościoła poprzez Eucharystię i Komunię. O. Ludwik poleca też książki, które warto przeczytać, prezentując zwięzłą bibliografię tematu, obejmującą książki popularno naukowe, podręczniki i pomoce do lektury Biblii. Całość jest niezwykle zwięzła i napisana przystępnym językiem.

O. Ludwik Mycielski urodził się w 1938 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. Studiował biblistykę w Krakowie i Rzymie. Należy do zakonu Benedyktów, mieszka w Biskupowie. Jest autorem wielu książek oraz kolegium redakcyjnego Biblii Tysiąclecia.

Paweł Chyla

Słowo od wydawcy:

Autor – w liście pisanym do brata – dzieli się swoim doświadczeniem religijnym i solidną wiedzą biblijną. Ukazuje, jak pośród różnorodnych niebezpieczeństw i codziennych zagrożeń, Słowo Życia spokojnie prowadzi do życia nowego, radosnego, które przemienia świat.

Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! por. GGN43/24; jedność.com.pl; zob. poniżej. Radio Warszawa

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 17006632

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu