Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Jak czytać Pismo Święte? List do Brata [2010]

2013-06-08

News
Ludwik Mycielski OSB, Jak czytać Pismo Święte? List do Brata, Wydawnictwo ORDO et PAX, Biskupów 2010, s. 48.

Dzisiaj praktycznie nie piszemy już listów, zdecydowanie wyparły je e-maile czy SMS-y. Jednak z radością i zainteresowaniem czytamy książki, które prezentują korespondencję różnych osób. List do Brata o. Ludwika Mycielskiego OSB skierowany jest do nas wszystkich. Czy możemy zatem przejść obok niego obojętnie?

Ojciec Ludwik w małej książeczce zawarł najważniejsze informacje dotyczące Pisma Świętego oraz sposobów jego czytania. We wprowadzeniu podkreśla wszechobecność Biblii w naszym życiu, a jako zachętę do lektury przedstawia swoje doświadczenie poznania Pisma Świętego w czasie pobytu w wojsku oraz w ramach kręgu biblijnego. Następnie przechodzi do krótkiego, ale systematycznego i skondensowanego wykładu na temat Pisma Świętego. Zaczyna od historii powstania Starego i Nowego Testamentu oraz wymienienia poszczególnych ksiąg. Następnie określa cechy charakterystyczne dla Biblii w rozumienia Kościoła Katolickiego oraz snuje refleksję nad układem ksiąg w wydaniach biblii. Warto wspomnieć, że dochodzi do ciekawego podziału ksiąg na dwie grupy: Księgi, które pouczają nas o miłości Boga i bliźniego (Stary Testament i Ewangelie synoptyczne) oraz Księgi, które ukazują nowe przykazani oraz podkreślają znaczenie miłości wzajemnej (Ewangelia Jana i Listy). Na kolejnych stronach autor opisuje przymioty tekstów biblijnych: teandryczność (charakter bosko-ludzki), sprawę natchnienia, całościowego rozumienia i interpretacji, świętość słowa, ułomność, słabość i nieporadność słowa, różnorodność gatunkową, prawdziwość. W rozdziale czytanie z pożytkiem opisuje umiłowaną przez Benedyktynów metodę lectio divina, analizujące poszczególne jej etapy.

Autor nie opisuje czym jest ta metoda, ale radzi jak praktycznie zabrać się do korzystania z tej metody, np. sugestie, co do miejsca lektury Pisma Świętego czy sposobów modlitwy i wprowadzanie słowa Bożego w życie. Pod koniec udziela kilka rad dodatkowych, omawiając kolejności lektury, sposoby rozmowy z innowiercami na temat Biblii, wartość osobistej lectio divina, potrzebę łączenia lektury z życiem Kościoła poprzez Eucharystię i Komunię. O. Ludwik poleca też książki, które warto przeczytać, prezentując zwięzłą bibliografię tematu, obejmującą książki popularno naukowe, podręczniki i pomoce do lektury Biblii. Całość jest niezwykle zwięzła i napisana przystępnym językiem.

O. Ludwik Mycielski urodził się w 1938 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1966 r. Studiował biblistykę w Krakowie i Rzymie. Należy do zakonu Benedyktów, mieszka w Biskupowie. Jest autorem wielu książek oraz kolegium redakcyjnego Biblii Tysiąclecia.

Paweł Chyla

Słowo od wydawcy:

Autor – w liście pisanym do brata – dzieli się swoim doświadczeniem religijnym i solidną wiedzą biblijną. Ukazuje, jak pośród różnorodnych niebezpieczeństw i codziennych zagrożeń, Słowo Życia spokojnie prowadzi do życia nowego, radosnego, które przemienia świat.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14081754

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu