Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Kazandzakis Nikos - Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry

2014-03-18

News

Autor powieści urodził się 18 lutego 1883 r. w Heraklionie na Krecie, zmarł 26 października 1957 r. we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech. Był greckim powieściopisarzem, poetą, dramaturgiem, tłumaczem i myślicielem. Uważany przez wielu za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX wieku. Jest autorem m. in.: Greka Zorby, Ostatniego kuszenia Chrystusa, Sztuki ascezy: Zbawcy Boga.

Dzieło Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry zostało napisane w roku 1954, natomiast wydane w języku polskim w 1958 roku w tłumaczeniu z języka francuskiego przez Jadwigę Dackiewicz. Opowiada o przeżywaniu Misterium Paschalnego. Akcja powieści rozgrywa się w jednej z górskich, greckich wiosek, gdzie od wielu pokoleń praktykowany jest ceremoniał „żywego" przedstawiania śmierci Jezusa Chrystusa. Wielu mieszkańców przebiera się i odgrywa misterium biblijne. Jest to okazja do swoistego publicznego pokazania swej pozycji w wiosce. Przygotowania do obrzędu trwają wiele dni. Dla całej wioski jest to okres niecodziennych wydarzeń, w których odgrywana historia zaczyna nabierać realnych kształtów i mieć wpływ na codzienne życie mieszkańców.

Powieść rozpoczyna się opisem zebrania bohaterów w domu popa w celu uzgodnienia obsady i przebiegu misterium Męki Chrystusa w Wielkim Tygodniu w przyszłym roku. Od wielu pokoleń co siedem lat spośród całej społeczności wioski wybiera się pięciu mężczyzn i jedną kobietę. Mija właśnie siódmy rok, należy zatem dokonąć wyboru. Po dość długiej i ciężkiej naradzie starszych, podjęto decyzję i wybrano: apostoła Piotra zagra Jannakos, Jakuba - Konstantis, Jana - Michelis, Judasza Iskariotę - Panajotis, ukrzyżowanego Chrystusa - Manolios, Magdalenę - Katerina.

Mieszkańcy wioski wracają do codziennych zajęć i obowiązków. Rozpoczyna się czas przygotowań do przyszłorocznego misterium Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Oprócz przygotowań do spektaklu życie we wsi toczy się zwykłym rytmem. Mijają dni, tygodnie, miesiące. Autor ukazane relacje między mieszkańcami wioski, ich przeżycia, uczty, w których biorą udział. W codzienności zaczyna przeplatać się ich życie z wydarzeniami misterium Paschalnego.

Jest to świetna i wciągająca proza, która podejmuje problem określenia relacji pomiędzy człowiekiem (społeczności) a Bogiem. Powieść zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad zagadnieniem religijności i jej wpływu na ludzkie postępowanie. Autor wydobywa dwa rodzaje relacji: czasem religia działa na ludzi kojąco i stabilizująco, będąc niejako inspiracją, nadającą sens życiu, a innym razem za sprawą niezrozumienia i fanatyzmu przekształca ludzi w bestie, które - pod pokrywką pobożności - potrafią dokonać haniebnych czynów. Pozytywny aspekty religii wybrzmiewa również w ostatnim zdaniu tej pięknej, mądrej i pouczającej powieści: „I znów zaczęli iść ku wschodowi drogą bez końca".

Aurelia Herlich

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14069535

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu