Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Wallce Lewis - Ben Hur

2014-03-18

News

Juda Ben Hur w dniu przyjazdu nowego rzymskiego prokuratora Waleriusza Gratusa przypadkiem zrzucił na niego cegłę ze swego domu, uznano to za zamach. Zdradzony przez przyjaciela z dzieciństwa został skazany na dożywotnie galery. Juda padł ofiarą wielkiej niesprawiedliwości i okrucieństwa.

Losy młodego arystokraty skrzyżowały się z życiem Jezusa Chrystusa. Na początku Juda był opanowany żądzą zemsty za doznane krzywdy. Jednak w obliczu ukrzyżowania Chrystusa poznaje, że Syn Boży nie posługiwał się bronią, a Jego misja na ziemi to miłość i przebaczenie. Autor opisał walkę o prawdę, o dobre imię, a przede wszystkim duchową przemianę głównego bohatera. Juda zostaje chrześcijaninem i dobroczyńcą swoich współwyznawców w Rzymie.

Książka zawiera również wątki przygodowe, miłosne, barwne opisy. Czytając o zwycięstwie Judy nad Messalą podczas igrzysk ma się wrażenie, że jest się uczestnikiem tego wydarzenia, doskonałe pióro autora pozwala świetnie wczuć się w emocje postaci. Przeżywamy razem z Ben Hurem dramat rozłąki z rodziną i chwile radości, kiedy znów mogą być razem. Urok książki polega na połączeniu przygody historycznej z chrześcijańskim przesłaniem o zbawieniu.

Powieść jest dla mnie swego rodzaju przypowieścią pokazującą jak bardzo zawodne są ludzkie rachuby w osiąganiu szczęścia. Obrazuje też jak dużym wstrząsem była i jest również dziś nauka Jezusa o pełnej pokorze miłości, która stanowi drogę do osiągnięcia pełni człowieczeństwa. Wallace pokazał wielkość Jezus Chrystusa w Jego cierpieniu i ludzkiej słabości. "Ben-Hur" to wspaniała historia o miłości, przyjaźni, przebaczeniu i wierze. Książka skłania do głębszej refleksji, zachęcam do jej przeczytania. Początkowo sceptycznie nastawiona do powieści - z każdą kolejną stroną odkrywałam jej piękno. O jej fenomenie świadczy fakt, że doczekała się wielu adaptacji filmowych.

Najnowsze polskie tłum. Andrzeja Appela ukazało się w Wydawnictwie Promic [2010].

Anna Musiał

**

Książka, której zrecenzowania chciałbym się podjąć, została napisana przez XIX-wiecznego amerykańskiego pisarza Lewisa Wallace’a i nosi tytuł Ben Hur. Opowieść o Jezusie. Książka ta była wielokrotnie ekranizowana – najsłynniejsza ekranizacja pochodzi z 1959 roku, uzyskała aż 11 Oskarów i jest uważana za jeden z najlepszych w historii kinematografii.

Utwór opowiada o losach żydowskiego arystokraty Judy Ben Hura, którego życie w zadziwiający sposób splotło się z historią Jezusa Chrystusa. Przyjacielem Judy był rzymski dowódca wojskowy Messala. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu wypadków Juda został oskarżony o zamach na życie rzymskiego Prokuratora Judei. Z tego powodu cała jego posiadłość została zarekwirowana przez Rzymian, jego matkę i siostrę zamurowano w celi, w której wcześniej przebywali zarażeni trądem, zaś on dożywotnio skazany na niewolniczy żywot galernika. Podczas, gdy wraz z innymi niewolnikami podróżował do portu, który miał go zabrać do Rzymu Juda był bliski śmierci z pragnienia. Niemalże w ostatnim momencie, gdy podróżowali przez Nazaret, napoił go wodą pewien młodzieniec, którego twarzy Juda miał nie zapomnieć do końca życia. Podczas służby na galerze młody żydowski arystokrata walczył w jednej z bitew morskich, w trakcie której uratował siebie i komendanta rzymskiej floty, Quintusa Arriusa, z tonącej galery. W nagrodę za to Quintus adoptuje go, nadaje swoje nazwisko i ustanawia jedynym spadkobiercą swojego majątku. Juda kształci się w Rzymie na wojownika i dowódcę. Po czasie postanawia wrócić do ojczyzny, aby dokonać zemsty na tych, którzy przyczynili się do jego życiowych tragedii. Jego głównym wrogiem jest dawny przyjaciel, Messala. Juda zdecydował się na udział w wyścigach konnych, w których konkurował z rzymskim dowódcą. Ten ostatni poniósł porażkę, a na dodatek miał wypadek i został kaleką. Po niedługim czasie nowym prokuratorem Judei został Poncjusz Piłat. Juda dowiaduje się o dwóch kobietach mieszkających na cmentarzu, chorych na trąd. Wkrótce dowiaduje się, że to jego matka i siostra, przez co popada w czarną rozpacz. Podejmuje się walki z legionistami i tworzy własne oddziały złożone z Żydów. Jest to także spowodowane tym, że Juda od jednego z Mędrców ze Wschodu usłyszał historię o Mesjaszu, który wnet wystąpi publicznie i wyzwoli Izraela. Jego armia ma być przy boku Króla Żydowskiego. Niespodziewanie dla Judy, człowiekiem, który głosi Królestwo Boże jest młodzieniec, który kiedyś w Nazarecie podał mu wodę. Juda słuchając jego nauk dochodzi do wniosku, że celem Jezusa nie jest zemsta i nienawiść. Podczas pobytu Chrystusa w Jerozolimie uzdrawia ona także dwie chore na trąd kobiety, które okazują się matką i siostrą Judy. Podczas ukrzyżowania Jezusa Juda zrozumiał, że celem Jezusa jest miłość i przebaczenie. Ostatecznie Juda zostaje chrześcijaninem i wspomaga swoich braci w wierze w Rzymie.

Lewis Wallace miał zamiar napisać ją jedynie jako krótką nowelę, traktującą o trzech mędrcach ze wschodu. W międzyczasie jednak rozmawiał z agnostykiem Robertem Ingersollem, i pod wpływem tej rozmowy postanowił, że jego dzieło przyjmie formę powieści. Jej zadaniem miała być obrona wiarygodności historycznej osoby Jezusa Chrystusa oraz ukazanie wartości wiary. Książka napisana jest bardzo dobrze i sugestywnie, barwne opisy wydarzeń i charakterystyczne, mocne postaci sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. Oprócz samej warstwy historii o losach żydowskiego arystokraty można się także dopatrzeć pewnego rodzaju rozbudowanej przypowieści, którą można interpretować w następujący sposób: w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które powodują cierpienie, bunt, ból i rozpacz. Do każdego z nas wyciąga jednak swą rękę Chrystus. Tylko od nas zależy, czy go przyjmiemy, czy odrzucimy; czy będziemy chcieli oddać cierpieniem za cierpienie. czy też raczej w pokorze i miłości ustąpić i kierować się słowami Jezusa. Juda kierował się gniewem i nienawiścią do momentu, w którym nie zrozumiał, jak bardzo są one bez sensu, nietrafione i bezowocne. Także i w naszym życiu bezowocne uczucia, które mają na celu jedynie wyrządzenie krzywdy drugiej osobie lub są żądzą zemsty, w osobie Jezusa Chrystusa tracą wszelki sens i znaczenie. Prawdziwe szczęście znajdziemy dopiero wtedy, gdy jak Juda będziemy starać się odrzucić wszystko to, co złe, a żyć w miłości z Jezusem.

Dawid Halfar
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13778225

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu