Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Wallce Lewis - Ben Hur

2014-03-18

News

Juda Ben Hur w dniu przyjazdu nowego rzymskiego prokuratora Waleriusza Gratusa przypadkiem zrzucił na niego cegłę ze swego domu, uznano to za zamach. Zdradzony przez przyjaciela z dzieciństwa został skazany na dożywotnie galery. Juda padł ofiarą wielkiej niesprawiedliwości i okrucieństwa.

Losy młodego arystokraty skrzyżowały się z życiem Jezusa Chrystusa. Na początku Juda był opanowany żądzą zemsty za doznane krzywdy. Jednak w obliczu ukrzyżowania Chrystusa poznaje, że Syn Boży nie posługiwał się bronią, a Jego misja na ziemi to miłość i przebaczenie. Autor opisał walkę o prawdę, o dobre imię, a przede wszystkim duchową przemianę głównego bohatera. Juda zostaje chrześcijaninem i dobroczyńcą swoich współwyznawców w Rzymie.

Książka zawiera również wątki przygodowe, miłosne, barwne opisy. Czytając o zwycięstwie Judy nad Messalą podczas igrzysk ma się wrażenie, że jest się uczestnikiem tego wydarzenia, doskonałe pióro autora pozwala świetnie wczuć się w emocje postaci. Przeżywamy razem z Ben Hurem dramat rozłąki z rodziną i chwile radości, kiedy znów mogą być razem. Urok książki polega na połączeniu przygody historycznej z chrześcijańskim przesłaniem o zbawieniu.

Powieść jest dla mnie swego rodzaju przypowieścią pokazującą jak bardzo zawodne są ludzkie rachuby w osiąganiu szczęścia. Obrazuje też jak dużym wstrząsem była i jest również dziś nauka Jezusa o pełnej pokorze miłości, która stanowi drogę do osiągnięcia pełni człowieczeństwa. Wallace pokazał wielkość Jezus Chrystusa w Jego cierpieniu i ludzkiej słabości. "Ben-Hur" to wspaniała historia o miłości, przyjaźni, przebaczeniu i wierze. Książka skłania do głębszej refleksji, zachęcam do jej przeczytania. Początkowo sceptycznie nastawiona do powieści - z każdą kolejną stroną odkrywałam jej piękno. O jej fenomenie świadczy fakt, że doczekała się wielu adaptacji filmowych.

Najnowsze polskie tłum. Andrzeja Appela ukazało się w Wydawnictwie Promic [2010].

Anna Musiał

**

Książka, której zrecenzowania chciałbym się podjąć, została napisana przez XIX-wiecznego amerykańskiego pisarza Lewisa Wallace’a i nosi tytuł Ben Hur. Opowieść o Jezusie. Książka ta była wielokrotnie ekranizowana – najsłynniejsza ekranizacja pochodzi z 1959 roku, uzyskała aż 11 Oskarów i jest uważana za jeden z najlepszych w historii kinematografii.

Utwór opowiada o losach żydowskiego arystokraty Judy Ben Hura, którego życie w zadziwiający sposób splotło się z historią Jezusa Chrystusa. Przyjacielem Judy był rzymski dowódca wojskowy Messala. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu wypadków Juda został oskarżony o zamach na życie rzymskiego Prokuratora Judei. Z tego powodu cała jego posiadłość została zarekwirowana przez Rzymian, jego matkę i siostrę zamurowano w celi, w której wcześniej przebywali zarażeni trądem, zaś on dożywotnio skazany na niewolniczy żywot galernika. Podczas, gdy wraz z innymi niewolnikami podróżował do portu, który miał go zabrać do Rzymu Juda był bliski śmierci z pragnienia. Niemalże w ostatnim momencie, gdy podróżowali przez Nazaret, napoił go wodą pewien młodzieniec, którego twarzy Juda miał nie zapomnieć do końca życia. Podczas służby na galerze młody żydowski arystokrata walczył w jednej z bitew morskich, w trakcie której uratował siebie i komendanta rzymskiej floty, Quintusa Arriusa, z tonącej galery. W nagrodę za to Quintus adoptuje go, nadaje swoje nazwisko i ustanawia jedynym spadkobiercą swojego majątku. Juda kształci się w Rzymie na wojownika i dowódcę. Po czasie postanawia wrócić do ojczyzny, aby dokonać zemsty na tych, którzy przyczynili się do jego życiowych tragedii. Jego głównym wrogiem jest dawny przyjaciel, Messala. Juda zdecydował się na udział w wyścigach konnych, w których konkurował z rzymskim dowódcą. Ten ostatni poniósł porażkę, a na dodatek miał wypadek i został kaleką. Po niedługim czasie nowym prokuratorem Judei został Poncjusz Piłat. Juda dowiaduje się o dwóch kobietach mieszkających na cmentarzu, chorych na trąd. Wkrótce dowiaduje się, że to jego matka i siostra, przez co popada w czarną rozpacz. Podejmuje się walki z legionistami i tworzy własne oddziały złożone z Żydów. Jest to także spowodowane tym, że Juda od jednego z Mędrców ze Wschodu usłyszał historię o Mesjaszu, który wnet wystąpi publicznie i wyzwoli Izraela. Jego armia ma być przy boku Króla Żydowskiego. Niespodziewanie dla Judy, człowiekiem, który głosi Królestwo Boże jest młodzieniec, który kiedyś w Nazarecie podał mu wodę. Juda słuchając jego nauk dochodzi do wniosku, że celem Jezusa nie jest zemsta i nienawiść. Podczas pobytu Chrystusa w Jerozolimie uzdrawia ona także dwie chore na trąd kobiety, które okazują się matką i siostrą Judy. Podczas ukrzyżowania Jezusa Juda zrozumiał, że celem Jezusa jest miłość i przebaczenie. Ostatecznie Juda zostaje chrześcijaninem i wspomaga swoich braci w wierze w Rzymie.

Lewis Wallace miał zamiar napisać ją jedynie jako krótką nowelę, traktującą o trzech mędrcach ze wschodu. W międzyczasie jednak rozmawiał z agnostykiem Robertem Ingersollem, i pod wpływem tej rozmowy postanowił, że jego dzieło przyjmie formę powieści. Jej zadaniem miała być obrona wiarygodności historycznej osoby Jezusa Chrystusa oraz ukazanie wartości wiary. Książka napisana jest bardzo dobrze i sugestywnie, barwne opisy wydarzeń i charakterystyczne, mocne postaci sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. Oprócz samej warstwy historii o losach żydowskiego arystokraty można się także dopatrzeć pewnego rodzaju rozbudowanej przypowieści, którą można interpretować w następujący sposób: w życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, które powodują cierpienie, bunt, ból i rozpacz. Do każdego z nas wyciąga jednak swą rękę Chrystus. Tylko od nas zależy, czy go przyjmiemy, czy odrzucimy; czy będziemy chcieli oddać cierpieniem za cierpienie. czy też raczej w pokorze i miłości ustąpić i kierować się słowami Jezusa. Juda kierował się gniewem i nienawiścią do momentu, w którym nie zrozumiał, jak bardzo są one bez sensu, nietrafione i bezowocne. Także i w naszym życiu bezowocne uczucia, które mają na celu jedynie wyrządzenie krzywdy drugiej osobie lub są żądzą zemsty, w osobie Jezusa Chrystusa tracą wszelki sens i znaczenie. Prawdziwe szczęście znajdziemy dopiero wtedy, gdy jak Juda będziemy starać się odrzucić wszystko to, co złe, a żyć w miłości z Jezusem.

Dawid Halfar
Pozostałe tematy
Aktualności

Franciszek o lectio divina

"Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest to co nazywa się lectio divina... Polega na poświęceniu czasu w ciągu dnia na osobistą, medytacyjną lekturę fragmentu Pisma Świętego. I jest to bardzo ważne: każdego dnia poświęć czas na słuchanie, medytację, czytanie fragmentu Pisma Świętego. W tym celu zalecam, by zawsze mieć kieszonkową Ewangelię i nosić ją w torbie, w kieszeniach; poniżej

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14753896

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu