Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Dobraczyński Jan - Cień Ojca

2014-03-18

News
Autorem powieści "Cień Ojca" jest popularny pisarz Jan Dobraczyński (1910-1994). W książce ukazuje Józefa jako troskliwego opiekuna Maryi i Jezusa. Jest to interesująca opowieść o miłości (nie)zwykłej żydowskiej rodziny, która podjęła się realizacji planu Bożego. Rodzina zmuszona była zrezygnować z wielu ludzkich pragnień, przyjmowała zaś nadzwyczajne wyzwanie, wspierając się wzajemną modlitwą i ufając bezgranicznie Bogu.

Poznajemy Józefa jako 27 latka, który mieszka w Betlejem. Jest spokojnym, bogobojnym i wyjątkowo religijnym Żydem. Pomimo iż jego wiek wskazuje na to, że powinien być już żonaty, Józef wciąż jakby czeka na znak. Żadna z kobiet nie skradła dotąd jego serca, stąd też jego chłodne stosunki z ojcem Jakubem, który nie pochwalał zachowania syna.

Kiedy ojciec Józefa dowiaduje się, że Herod, panujący w Judei może zwrócić się przeciwko członkom rodu Dawida, polecił synowi, aby poszukał żony w świecie. Józef najpierw udaje się do Zachariasza, gdzie spotyka Elżbietę - jego żonę, która radzi mu, aby udał się do Nazaretu. Tam właśnie, przy studni, poznaje Miriam. jego serce od samego początku wyrywa się do niej. Józef czuje, że to dziewczyna, na którą tyle lat czekał. Prosi zatem wuja Miriam - Kleofasa - o jej rękę. Ten zgadza się, stawiając tylko jeden warunek: Ona też musi tego chcieć! Za jej zgodą dochodzi do zaręczyn nowej pary.

Józef bezwarunkowo i bezgranicznie ufa Bogu. Od dawna czuje, że ma do wypełnienia jakieś ważne zadanie. Jednak kiedy Miriam, która deklarowała, że pragnie pozostać dziewicą, okazuje się brzemienna, dopadają go wątpliwości. Bóg jednak daje mu wówczas czytelny znak.

Józef bierze Miriam za żonę i wprowadza ją do swego domu, gdzie opiekuje się nią, a następnie narodzonym Jezusem. Czasami czuje żal, że Jezus nie jest jego rodzonym synem, ale mimo to z wielką miłością poświęca się Jego wychowaniu.

Powieść "Cień ojca" ukazuje obraz Józefa jako tego, który rzeczywiście stale pozostaje w cieniu, nie wybija się na pierwszy plan. Działa według planu Boga, wypełnia Jego wolę, żyje w cieniu Boga Ojca.

Józef jawi się jako wzór ojca. Pokazuje, że dziecko należy wychowywać z miłością i oddaniem. Nie można pozwalać na życie w lęku. Rodzice powinni wypracować sobie u swojego potomstwa autorytet.

Lektura omawianej książki pozwala spojrzeć na ziemskiego "ojca" Jezusa. Poznajemy literacką opowieść o jego życiu, oddaniu i miłości do Maryi i Jej Syna. Współcześni ojcowie mogą potraktować tę książkę jako przewodnik "Jak być dobrym ojcem?", gdyż Józef pozostaje mężem zawsze oddanym woli Boga.

Monika Klucznik

**

Dłonie na murze (1960), Klucz mądrości (1951), Przyszedłem rozłączyć (1959), Spadające liście (2007), Cień Ojca (1977), to tylko niektóre tytuły publikacji polskiego pisarza i publicysty, uczestnika kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, generała brygady, posła na Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej I i IX kadencji, działacza katolickiego współpracującego z władzami PRL, członka Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949- Jana Dobroczyńskiego.

Wsród tych tytułów - ta jedna pozycja - Cień Ojca. Cień św. Józefa, małżonka Marii z Nazaretu, tradycyjnie nazywanego jej Oblubieńcem, opiekuna Świętej Rodziny, świętego Kościoła powszechnego, uznanego za patrona chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy, częstokroć porównywanego do Abrahama. Po prostu wzór do naśladowania. Dlaczego?

W wielu artykułach, książkach, poradach psychologicznych i pedagogicznych, możemy przeczytać jak dobrze wychowywać dzieci. Jedna z najbardziej popularnych pozycji na świecie powie nam, że jeżeli się nie odmienimy i nie staniemy jak dzieci, nie wejdziemy do królestwa niebieskiego (por. Mt 18,3-5). Nieco dalej usłyszymy, że chcąc dobrze wychować swojego potomka, należy stosować również i karcenia (por. Ef 6,4). Wiele cennych porad możemy znaleźć w Piśmie Świętym, z którego pochodzą powyższe przykłady. I można by powiedzieć, że są to propozycje ponad nasze możliwości, ale dowodem na to, że są one dostępne w zasięgu naszych predyspozycji jest postać św. Józefa.

Z pewnością Jego historia jest znana wielu z nas. Dlatego można pójść nieco głębiej i czytając Cień Ojca dostrzec cenne wskazówki, nie tylko dla rodziców, ale także i dla wychowawców i osób zajmujących się wychowaniem dzieci.

Święty Józef to wzór postawy wobec Boga, kobiety, dziecka. To Jemu został powierzony w opiekę Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. To On może nas nauczyć jak walczyć z pokusami ciała, świata i szatana. Jak znosić w cichości każdy krzyż, jaki nas spotka. Nauczyć pory i posłuszeństwa wobec woli Bożej. To przykład mężczyzny, jakiego potrzebuje świat w XXI wieku. Bez wątpliwości można stwierdzić, że był człowiekiem sprawiedliwym, któremu można było zaufać. To, co usłyszał od swojej Małżonki, mogło wzbudzić w nim zdziwienie, lęk, niepokój, zaskoczenie. W rezultacie jednak był to moment bezgranicznego zaufania i początek nowej przygody, o której przeczytać możemy w książce Jana Dobroczyńskiego, Cień Ojca. Czy teraz, będziesz w stanie przejść obojętnie wobec tej lektury?

Marcin Jaśkowski


***

Sięgając po książkę „Cień Ojca” liczyłam, że pozwoli mi ona na zgłębienie postać świętego Józefa, ziemskiego oblubieńca Maryi, który w niewielkim stopniu został opisany w Piśmie Świętym. Nie zawiodłam się.


Autor tej powieści, Jan Dobraczyński, urodził się w 1910 roku w Warszawie, a zmarł w 1994 roku. Był on nie tylko pisarzem i publicystą, ale również uczestnikiem kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego. Ponadto był też generałem brygady, posłem na Sejmie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej I i IX kadencji, a na rok przed śmiercią zyskał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Światów”. Jan Dobraczyński tworzył liczne powieści obyczajowe, historyczne, biblijne oraz o tematyce moralności katolickiej.

 

Postać Józefa poznajemy jako osobę 27-letnią, mieszkającą w rodzinnym Betlejem. Jest on znany wśród ludzi jako dobry fachowiec, uczciwy i religijny człowiek, zawsze wywiązujący się ze swoich obietnic. Józef budził sympatię dorosłych, przedstawiających mu swoje troski, jak i dzieci, które chętnie uczył posługiwania się narzędziami. Jednak posłuszny ojcu, zgadza się pozostawić dotychczasowe życie i opuścić swój cichy zakątek. Szukając Bożej woli udaje się do kapłana Zachariasza, a następnie za radą Elżbiety (żony Zachariasza) udaje się do Nazaretu. Józef ma nadzieję spotkać tam dziewczynę, której mógłby oddać swoje serce. Kobietę przeznaczoną od Najwyższego. Okazuje się być nią młoda Miriam, w której spojrzeniu kryła się głęboka dojrzałość. Jednak miłość do niej wiązała się z przyjęciem przez Józefa wielkiej odpowiedzialności, zostania „cieniem Ojca” prawdziwego Mesjasza, którego miała począć ukochana.

Powieść Jana Dobraczyńskiego w znakomity sposób przedstawia osobę Józefa. Pokazuje jego niesamowitą pokorę i mądrość. Józef nieustannie w swoim życiu szuka Boga i próbuje Go poznać. Nie jest zaślepiony przepisami prawa, ale stara się postępować zgodnie z zasadami miłości. Autor ukazuje również jego chwile słabości i ludzkiej ułomności. Jego wątpliwości, reakcje nie są obce czytelnikowi, ale może on się w nich odnaleźć.

Również sposób ukazania Maryi przybliża ją i pomaga w stworzeniu z nią głębszej relacji. Dzięki sytuacjom zawartym w powieści możemy zobaczyć jej troskę o innych, prostotę życia i niezmierną ufność w Bożą miłość, w Jego dobrą naturę.

Nie tylko sam sposób ukazania osób biblijnych wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Także język, którym autor się posługuje. W sposób prosty i przyjemny potrafił sprawić, iż czytelnik wręcz przenosi się do odległej krainy, widząc otaczające go środowisko, ludzi, biorąc udział w pojawiających się sytuacjach i współodczuwając z bohaterami.

Wypowiadając się na temat tej książki chciałabym zaznaczyć też, że Jan Dobraczyński w bardzo umiejętny sposób włączał nowe postaci biblijne, np. osobę Łazarza, czy Symeona, w losy Świętej Rodziny. Postawił je już wcześniej na drodze głównych bohaterów, jednak nie od razu zdradził kim tak naprawdę są.

Przeczytanie tej powieści pozwala nam zafascynować się postaciami Józefa i Miriam, poznać tamtejsze zwyczaje i sytuacje społeczeństwa będącego pod panowaniem bezwzględnego Heroda. Książka idealnie nadaje się dla osób, które szukają wzoru do naśladowania na drodze do Boga. Dzięki jej bohaterom będą one miały okazje nauczenia się prawdziwego zawierzenia Bogu. Każdy kto przeczyta tą powieści znajdzie coś co mógłby wcielić do swojego życia.

Magdalena Wosik

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13778028

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu