Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

IV Niedziela Adwentu - 20.12.2015

2015-12-17

News

Ostatnia niedziela adwentu - stoimy już na progu uroczystości, do której tyle się przygotowywaliśmy. Ojcowie Kościoła mówili o trzech przyjściach Pana. Pierwsze, gdy Słowo stało się Ciałem, drugie to paruzja, gdy Chrystus przyjdzie w chwale, by sądzić żywych i umarłych, a trzecie dokonuje się tu i teraz, podczas każdej Eucharystii, gdy czytamy słowo Boże. Z jakim doświadczeniem kończę mój adwent, czy dałem Panu miejsce w sercu, by On mógł tam wejść?


CZYTAJ!
Łk 1,39-45

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana".


ROZWAŻ!

Tekst dzisiejszej Ewangelii mówi nam o Maryja, która udała się do swojej krewnej Elżbiety. Od anioła usłyszała, że i ona oczekuje dziecka. Wybiera się więc w daleką podróż, by, zwyczajnie i po prostu, nawiedzić krewną i pomóc jej. Ewangelista dodaje, iż czyni to "z pośpiechem". Maryja spieszy się przekazać Dobrą Nowinę. Wszystko zaś dokonuje się z wielkim dynamizmem i entuzjazmem. Widzimy Jej gotowość i otwartość, pośpiech i entuzjazm. Idzie po to, by służyć i opowiedzieć, by pozdrowić i doświadczyć działania Ducha Świętego.

Gdy Maryja przekroczyła próg domu swej krewnej, dzieciątko poruszyło się w jej łonie, a Duch Święty wypełnił ją radością i obdarzył darem modlitwy. Wydała okrzyk uwielbienia-błogosławieństwa: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona (...) Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.

Tak więc potrójne błogosławieństwo:

- błogosławiona jako niewiasta,

- błogosławiona jako matka,

- błogosławiona jako wierząca.

Scena nawiedzenia to z pewnością bardzo głębokie doświadczenie religijne. Maryja i Elżbieta nosiły pod swoim sercem nowe życie (dziecko), obydwie były kobietami i matkami, obydwie uwierzyły i otrzymały dar Ducha Świętego. Były zatem błogosławione-szczęśliwe. To co piękne, co niesie pokój i radość, przychodzi do nas w pokorze, ciszy i atmosferze uwielbienia.

  • Czy zatem tak, jak Maryja chcę wybiec naprzeciw Pana, który przychodzi do nas w drugim człowieku?
  • Dlaczego tak często nie dostrzegam brata, siostrę, bliźniego, samotnego, chorego...? A może wystarczy tylko spojrzeć?
  • Jak mogę spotkać Bogiem skoro nie chcę widzieć drugiego człowieka („Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”)?


MÓDL SIĘ!

Misericordes sicut Pater - Miłosierni jak Ojciec!

Dzięki składajmy Ojcu, ponieważ jest dobry,

stworzył świat z mądrością.

Prowadzi swój lud przez historię,

przebacza i przyjmuje swoje dzieci.

Misericordes sicut Pater - Miłosierni jak Ojciec!

Dzięki składajmy Synowi, Światłości Narodów,

który ukochał nas sercem z ciała.

Od Niego otrzymujemy, Jemu się powierzamy,

niech serce otwiera się na głodnych i spragnionych.

Oficjalny hymn Roku Miłosierdzia


ŻYJ SŁOWEM!

Jak przyjmuję Boże Słowo - Dobrą Nowinę o Słowie, które stało się Ciałem? Jak wcielam w życie orędzie o zbawieniu i pokoju, rozbrzmiewającym nad stajenką betlejemską?

Jakub Jasiński

Pozostałe tematy
Aktualności

Konkurs biblijny

Z okazji XXI Dnia Papieskiego ogłaszamy konkurs biblijny z nagrodami. „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to słynne zdanie św. Jana Pawła II ma swoje źródło biblijne. Na naszej stronie przez cały rok 2020/21 rozważaliśmy wybrane fragmenty Pisma Świętego odnoszące się do hasła JP2 - cykl pod red. ks. prof. Antoniego Troniny (ssb24.pl). Poniżej zasady konkursu!

więcej

Weź i słuchaj! O Piśmie, które staje się Słowem

Nowa książka abpa Grzegorza Rysia nawiązuje do wyzwania, które usłyszał późniejszy biskup Hippony św. Augustyn (Weź i czytaj!). Dlaczego człowiek współczesny winien czytać i słuchać Biblii? Przecież on wie wszystko lepiej, przecież ma swoją prawdę, sam odpowiada sobie na wszystkie pytania. Nikt nie będzie mu mówił co ma czynić - jak żyć! W rękach człowieka Pismo Święte staje się jednak kluczem - kodem kulturowym - Słowem Życia; zob. poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 8301313

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu