Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość św. Wojciecha - 23.04.2021

2021-04-22

News
Jezus jako wzorowy pedagog posługuje się obrazami i używa przenośni. W symbolu ziarna zawarł wiele treści, którą stopniowo mamy nie tyko odczytywać, ale też przeżywać.Czytaj!
J 12,24-26 (BP)

Jezus powiedział: "Uroczyście zapewniam was: Jeśli ziarno pszenicy wrzucone w ziemię nie obumrze, pozostanie tam samo; jeśli zaś obumrze, przynosi obfity plon. Ten, kto kocha swoje życie, traci je; ten zaś, kto nie przecenia swojego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. Jeśli ktoś Mi służy, niech idzie za Mną. A gdzie Ja jestem, tam będzie też mój sługa. Jeśli ktoś Mi służy, Ojciec okaże mu cześć".


Rozważ!

Obraz ziarna jest bardzo czytelny, pomimo tego, że nie wszyscy mamy bezpośredni kontakt z pracą rolnika.

1. Najpierw ziarno musi zgodzić się na to, by zostało wyciągnięte ze spichlerza czy magazynu. Z miejsca ciepłego i suchego, gdzie spokojnie zimowało. To pierwsza wskazówka dla nas by zgodzić się na to, że Jezus wyciągnie nas z ciepłego i bezpiecznego środowiska, do którego przywykliśmy, do którego tak przyzwyczailiśmy się, że często sami nie jesteśmy w stanie go opuścić. Potrzebna jest zatem interwencja Mistrza i Jego działanie by nas użyć. Ale wymaga to naszej zgody. Często przyzwyczajenia i lenistwo duchowe powodują, że wolelibyśmy by to inni zostali do tego powołani. Boimy się utracić swoją strefę komfortu i poczucie bezpieczeństwa, które wytworzyliśmy sobie często przez nasze ludzkie zabiegi. Trzeba by bowiem wcześniej wstać albo przeorganizować plan dnia, albo przełamać wewnętrzne opory przed wyjściem do nieznajomych, albo wysilić się by więcej uwagi i czasu poświęcić wspólnocie.

2. Następnie ziarno zostanie rzucone w ziemię. Każde zaangażowanie w rzeczy ziemskie wymaga przełożenia ideałów i marzeń na język konkretów i codzienności. I tu zderzamy się ze słabością, ograniczeniami a nawet błotem tego świata. Nie można się jednak cofnąć. Przewijając dzieci, rodzice mogą się pobrudzić ale to jest ich zadanie - zapewnić dzieciom odpowiednie wyżywienie i opiekę. Angażując się w politykę katolicy mogą się pobrudzić, ale to jest ich misja i rola aby w niedoskonałym świecie zaprowadzać Boże zasady. Nigdy obawa przed „pobrudzeniem” nie może nas powstrzymywać od zgody na rzucenie nas w ziemię, bo ta właśnie ziemia jest uprawną rolą, na której mamy przynieść plon.

3. Leżące w ziemi ziarno stopniowo traci swoje składniki na rzecz przyszłego plonu. To jeden z najtrudniejszych momentów w naszym duchowym wzrastaniu. Kiedy pozwoliliśmy się wziąć Jezusowi w ręce i rzucić w ziemię, towarzyszyć nam może entuzjazm i chęć działania. Natomiast gdy powoli tracimy energię i siłę nie widząc wcale pierwszych owoców, może nas dopaść zniechęcenie, wypalenie i frustracja. Jednakże to do Siewcy należy plon, bowiem to Bóg daje wzrost a my mamy być gotowi stopniowo tracić dzień po dniu swoje życie by odzyskać pomnożone jako plon współpracy z Bogiem.


Módl się!

Panie Jezu Ty sam stałeś się ziarnem i zgodziłeś się przebywać trzy dni we wnętrzu ziemi by uczynić nas uczestnikami Twojego zmartwychwstania. Naucz mnie dzień po dniu umierać dla samego siebie by zrealizowany został Twój lepszy zasiew i Twój lepszy plon. Nie pozwól abym narzekał, że tracę coś, co i tak nie przyniesie dobrego owocu. Amen.


Żyj Słowem!

Pomyśl, który z trzech wymienionych w rozważaniu etapów i procesów jest tobie dziś najbliższy, krótko mówiąc, w którym miejscu jesteś? Podejmij właściwe decyzje, abyś ty stawał się coraz bardziej ziarnem w rękach Jezusa Siewcy.

ks. Artur Sepioło

fot. Coruus Vitrearum Polska - św. Wojciech

Pozostałe tematy
Aktualności

Konkurs biblijny

Z okazji XXI Dnia Papieskiego ogłaszamy konkurs biblijny z nagrodami. „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to słynne zdanie św. Jana Pawła II ma swoje źródło biblijne. Na naszej stronie przez cały rok 2020/21 rozważaliśmy wybrane fragmenty Pisma Świętego odnoszące się do hasła JP2 - cykl pod red. ks. prof. Antoniego Troniny (ssb24.pl). zob. biblia.wiara.pl. / gosc/42. Poniżej zasady konkursu!

więcej

Weź i słuchaj! O Piśmie, które staje się Słowem

Nowa książka abpa Grzegorza Rysia nawiązuje do wyzwania, które usłyszał późniejszy biskup Hippony św. Augustyn (Weź i czytaj!). Dlaczego człowiek współczesny winien czytać i słuchać Biblii? Przecież on wie wszystko lepiej, przecież ma swoją prawdę, sam odpowiada sobie na wszystkie pytania. Nikt nie będzie mu mówił co ma czynić - jak żyć! W rękach człowieka Pismo Święte staje się jednak kluczem - kodem kulturowym - Słowem Życia; zob. poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 8363941

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu