Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony...

2019-09-04

News

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony, na wieczne czasy (…). Z Ciebie moc płynie i męstwo, W Tobie jest nasze zwycięstwo.

 

PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14 września - to święto w Kościele zachodnim i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Krzyż jest dla chrześcijan najważniejszą relikwią. Istotą tego święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka. Jest szkołą życia dla chrześcijan widzących w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.

Znak Krzyża był obecny w chrześcijaństwie od śmierci Jezusa. Jako przedmiot kultu upowszechnił się i nabrał znaczenia po 313 roku. Do VI wieku na Krzyżu nie umieszczano postaci Chrystusa. Od XII wieku pojawia się motyw cierpienia. Do dziś w Kościele łacińskim zwykle używany jest krzyż gotycki , pasyjny, który wskazuje na mękę i śmierć Chrystusa jako cenę zbawienia. W tradycji prawosławnej do dziś używany jest krzyż chwalebny.

Od czasów Konstantyna, kiedy chrześcijanie uzyskali wolność wyznawania swojej wiary, Krzyż stał się znakiem rozpoznawczym chrześcijan. Używany jest w liturgii i uświęca całe życie wierzących: zaczyna i kończy modlitwę, każdą ważniejszą czynność, uświęca przestrzeń i jest używany przy błogosławieństwie.

Warto przypomnieć słowa o Krzyżu św. Jana Damasceńskiego: "Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa , nie cokolwiek innego, zwyciężył śmierć, zgładził grzech praojca, pokonał piekło, darował nam zmartwychwstanie, udzielił siły do wzniesienia się ponad doczesność i ponad samą śmierć, zgotował powrót do dawnej szczęśliwości, otworzył bramy raju, umieścił naturę naszą po prawicy Boga i uczynił nas Jego dziećmi i dziedzicami".

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. W GLIWICACH

Dzieje tego krucyfiksu sięgają niemal początków historii miasta, bo pierwsze o nim wzmianki pochodzą z XVI wieku. Towarzyszył gliwiczanom przez wieki w kościele, był obnoszony po ulicach w czasie klęsk żywiołowych. Ludzie nazywać go mieli Cudownym Zbawicielem. Legenda głosi, że początkowo usta Jezusa były zamknięte i takie pozostawały, dopóki krucyfiks znajdował się w kościele. Jednak po pożarze w 1667 roku krzyż na pewien czas zawisł w refektarzu, gdzie zakonnicy spożywali posiłki. Zgodnie z regułą mieli to czynić w milczeniu, ale ułomna ludzka natura łamała regułę. Pewnego dnia, gdy hałas się nasilił, z krzyża odezwał się donośny głos „silentium-cisza”. Przerażeni zakonnicy uciekli, a usta Chrystusa pozostały uchylone.

Dzisiaj słynący łaskami krucyfiks znajduje się w głównym ołtarzu kościoła (z 1726 roku) w stylu późnego baroku. Krzyż umieszczony jest na tle obrazu przedstawiającego Jerozolimę, zaś po jego bokach ustawione są postaci Maryi i św. Jana Apostoła. Po bokach ołtarza, między kolumnami, umieszczono w 1924 roku rzeźby św. Piotra i Pawła. Reliefy na tabernakulum przedstawiają świętych redemptorystów: św. Alfonsa Liguori, św. Klemens Hofbauera.

W tym kościele na uwagę zasługuje także Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy liczący prawie 70 lat kultu w Gliwicach. Przy tym ołtarzu 23 stycznia 1951 roku odprawiono pierwszą Nowennę Nieustanną do Matki Bożej.

Ks. Jan Twardowski w swej poetyckiej prostocie oddał hołd Krzyżowi Chrystusa i zmusza wierzących do Jego kontemplacji. Słowa Poety może trudne, ale potrzebne w naszym czasie, kiedy nie szanuje się Krzyża:

Dlaczego Krzyż

uśmiech

rana głęboka

Widzisz

to takie proste

kiedy się kocha.


Krystyna

fot. Krucyfiks z sanktuarium Podwyższenia Krzyża oo. Redemptorystów w Gliwicach

Źródła:
Twardowski J., Wiersze, Żagań 1995.
Przewodnik pielgrzyma (seria: Szlakami polskich tradycji chrześcijańskich), Wydawnictwo "Ścieżki wiary", Kraków 2011.
Pozostałe tematy
Aktualności

Wy jesteście światłem świata

Nowy cykl rozważań w szkole słowa Bożego nosi tytuł "Wy jesteście światłem świata" (Mt 5,14). Jest to jedno z zadań dla uczniów Jezus. Mistrz w kazaniu na Górze wyjaśnia im konieczność dawania świadectwa. W czasie okrywania drogi synodalnej podążać będziemy pod przewodnictwem ks. Patryka Gawłowskiego - kapłana diecezji gliwickiej, duszpasterza młodzieży; por. wprowadzenie.

więcej

Konkurs biblijny

Z okazji XXI Dnia Papieskiego ogłaszamy konkurs biblijny z nagrodami. „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to słynne zdanie św. Jana Pawła II ma swoje źródło biblijne. Na naszej stronie przez cały rok 2020/21 rozważaliśmy wybrane fragmenty Pisma Świętego odnoszące się do hasła JP2 - cykl pod red. ks. prof. Antoniego Troniny (ssb24.pl). zob. biblia.wiara.pl. / gosc/42. Poniżej zasady konkursu!

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 8704070

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu