2016-06-24
REKOLEKCJE (łac. recolligare - zbierać na nowo, powtórnie), to potrzeba serca chrześcijanina, który wsłuchując się w Słowo Boże może na nowo, powtórnie spotkać się z Chrystusem. Św. Hieronim napisał, że „nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa”.
Podstawową praktyką duchową chrześcijanina jest lectio divina, którą znają czytelnicy Szkoły Słowa Bożego, a którą na tej stronie internetowej prezentuje przede wszystkim ks. prof. Jan Kochel. Ta praktyka duchowa pomaga zrozumieć nasze zakorzenienie w Chrystusie, co pomaga wzrastać do nowego życia w Nim. Każde rekolekcje pomagają odczytać Boże Słowo skierowane do nas osobiście.
W katolicyzmie rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej przez modlitwę (lektura Biblii), konferencje i spowiedź lub rozmowę z księdzem. Rekolekcje mogą być dłuższe - wyjazdowe i zamknięte. Wtedy odbywają się w ośrodkach rekolekcyjnych czy klasztorach. W zależności od rodzaju duchowości mogą zakładać częściowe lub całkowite milczenie przez okres ich trwania. Mogą być organizowane dla chętnych w pewnym przedziale wiekowym (młodzież, dorośli) lub proponują określoną tematykę. Ich plan obejmuje codzienną mszę, nauki - konferencje, czas na osobistą modlitwę, refleksję inspirowaną Biblią oraz spowiedź.
W XXI wieku zaistniały nowe możliwości pomagające wierzącym pracować nad własnym życiem i kontemplować Słowo Boże, np. stworzono rekolekcje radiowe, internetowe, na facebooku, oazę rekolekcyjną… Wystarczy w internecie wybrać odpowiednią stronę i przeżywać udział w rekolekcjach w wybranym przez siebie, np. klasztorze.
Papież Benedykt przypominał o znaczeniu rekolekcji w atmosferze głębokiego wyciszenia - w 2008 roku w Radiu Watykańskim powiedział: "W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne. W tym celu trzeba je wspierać materialnie i zapewniać im odpowiedni personel”.
Kapucyn brat Robert Krawiec stworzył w internecie zestawienie danych na temat rekolekcji organizowanych przez różne ośrodki w Polsce. Opracowaniem takiego katalogu zajmuje się redakcja ekai.pl (mail: ekai@ekai.pl).
Proponuję dwa ośrodki, w których przeżywam swe
rekolekcje – w duchowości karmelitańskiej i jezuickiej (ćwiczenia duchowe).
Krystyna
W lipcu:
6-11 - rekolekcje dla małżeństw,
13-16 - otwarte dla wszystkich,
19-23 - dla wszystkich.
W sierpniu:
2-7 - dla wszystkich,
9-14 - rekolekcje lectio divina - dla wszystkich,
16-21 - dla wszystkich,
23-28 - dla wszystkich "Miłosierdzie Boże w doświadczeniu Świętych Karmelu”.
Sesje i rekolekcje odbywają się w klimacie skupienia i modlitwy. Rozmyślania, kontemplacja to szkoła modlitwy nad słowami, obrazami, ideami biblijnymi, aby można było dostrzec i docenić działanie Boga w swym życiu - kim jest Bóg i ja przed Bogiem. Kontemplacja rodzi uczucia, pragnienia dane przez Boga, a ja jestem uczestnikiem wydarzeń w Ewangelii. Biblia objawia kim jest Bóg, w Jezusie i co czyni dla świata i dla mnie. Ćwiczenia to modlitwa Pismem Świętym, a nie jego studiowanie. Cel praktyczny tych ćwiczeń - wzrastać w jedności z Bogiem, aby podejmować właściwe decyzje życiowe, myśleć, działać jak Jezus i wzrastać w wewnętrznej wolności od grzechu i złych przywiązań.
W czasie tegorocznych wakacji Ojcowie proponują:
5 dniowe rekolekcje fundament - 9-14 lipca oraz 12-17 sierpnia,
fundament plus - 9-14 lipca,
8 dniowe rekolekcje ignacjańskie - 29 czerwca - 7 lipca oraz 2-10 sierpnia, 20-28 sierpnia.