Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XXVI Niedziela zwykła - 25.09.2016

2016-09-22

News

Kolejna niedziela roku liturgicznego zaprasza do refleksji nad słowem Bożym, które dotyka naszego życia. Ktoś powiedział kiedyś, że największym bólem ludzkości nie jest nienawiść, ale obojętność. Boleśnie przekonali się o tym obaj bohaterowie Jezusowej przypowieści o Bogaczu i Łazarzu.



CZYTAJ!
Łk 16,19-31

Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu. Lecz Abraham odrzekł: Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać. Tamten rzekł: Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki. Lecz Abraham odparł: Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają. Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą. Odpowiedział mu: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą.


ROZWAŻ!

Współczesny świat dobija się do nas razem ze swoimi problemami. Nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania i nie jesteśmy w stanie rozwikłać wszystkich trudności, ale to nie może usprawiedliwiać nas i być wymówką dla wygodnego życia.

Niebezpieczeństwo zjawiło się w domu zamożnego człowieka nie tyle w momencie kiedy zaczął dużo zarabiać, ale wówczas kiedy zaczął nierozsądnie wydawać posiadane dobra.

Ewangelia mówi, że „dzień w dzień”, czyli bez ustanku „świetnie się bawił” Nie było czasu na refleksje, nie było chęci nabrania dystansu, nie było woli dostrzegania innej strony życia. Refleksja, dystans i spostrzegawczość, dałyby mu możliwość mądrego użycia pieniędzy, które posiadał.

Ów człowiek miał zasoby, którymi mógł skutecznie odpowiedzieć na pojawiający się problem – biedę Łazarza. Takie biedy często pukają do drzwi naszego serca.

Ewangelia uczy nas, że wielokrotnie jesteśmy bogaci w zasoby – duchowe, psychiczne i materialne, które mogłyby stanowić podstawę do zaradzenia im.

Co zrobić aby nie przegapić czegoś w swoim życiu?

Dostrzeżenie bogactw, którymi obdarza nas Bóg jest pierwszym ważnym elementem w tym procesie. Naprawdę każdy z nas wiele otrzymał. Zostaliśmy też zobowiązani do dziękowania za całe to bogate wyposażenie.

Drugim elementem jest otwartość na rodzinę, wspólnotę, Kościół i świat. Nasze serce powinno się poszerzać a nie zatrzaskiwać kolejnych drzwi. Nie wolno nam udawać, że problemów nie ma, albo, że ich nie dostrzegamy.

Trzecim w końcu krokiem jest decyzja na to aby zasoby, które posiadamy zostały użyte do rozwiązania dobijających się do naszych drzwi problemów. Wówczas coraz mniej będzie porzuconych, zrozpaczonych i głodnych ludzkiej miłości osób.


MÓDL SIĘ!

Boże proszę o mądre spojrzenie na samego siebie, bym dostrzegał ile otrzymałem. Daj mi też wrażliwość na potrzeby osób, które codziennie spotykam. Ucz mnie bym wszystkie otrzymane dary potrafił wykorzystać dla dzieł, które czynią świat bardziej ludzkim. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Wypisz imiona trzech bliskich ci osób, a następnie nazwij ich potrzeby w dziedzinie:

- materialnej,

- psychicznej,

- duchowej.

Zapisz obok każdego imienia trzy własne działania, które będą odpowiedzią na te potrzeby.


ks. Artur Sepioło

fot. nonsprecare.it

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14091645

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu