Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Sienkiewicz Henryk - Quo vadis

2016-05-05

News
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia (Dz 2, 42-47).

Powieść, której autorem jest Henryk Sienkiewicz, znany m.in. z Trylogii (Ogniem i Mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski) i „W pustyni i w puszczy”, a którą można zrecenzować krótko wyżej przytoczonym fragmentem z księgi Dziejów Apostolskich. Możemy w niej znaleźć historię miłości chrześcijanki Ligii, która jest służącą u rodziny rzymskiej i patrycjusza, żołnierza Marka Winicjusza, która realizuje się w kontekście życia pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej. Ich miłość przechodzi przez różne burze, aby w końcu, no właśnie, aby w końcu - zwyciężył Chrystus.

Rzym tamtych czasów pełen jest zbrodni, zdrad, intryg, różnego rodzaju dewiacji, i tym lepiej widać ogromną przepaść między taką wizją świata a nowością, którą proponuje chrześcijaństwo. Chrześcijanie nie żyją bowiem mądrością tego świata, ale mądrością Ukrzyżowanego, co wywołuje niezrozumienie i zaciekawienie w pogańskim Rzymie.

Jeśli ktoś szuka „podręcznika”, dającego odpowiedzi na pytania: jak ma wyglądać życie osoby wierzącej, jak ma się realizować głoszenie Ewangelii i jak ma wyglądać relacja oblubieńcza między dwojgiem zakochanych, to jest to pozycja obowiązkowa. Chrześcijaństwo mimo nieustannych prześladowań, o których również możemy przeczytać w powieści, zdobywa Rzym nie bronią czy prawem, ale... miłością. W to wszystko wpleciona jest idealnie, jak to u Sienkiewicza, historia miłości dwojga młodych ludzi, o różnych światopoglądach, nie dają się pogodzić, jak woda i ogień. Gdyby ktoś mógł cofnąć się do tamtych czasów, by jak reporter zrelacjonować życie Rzymu i chrześcijan w I wieku, zapewne nie zrobiłby to lepiej, niż autor w omawianej powieści.

Patryk Gawłowski
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14091000

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu