Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Księga Proroka Ezechiela - komentarz egzegetyczno-teologiczny [2005-2013]

2013-10-11

News
* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 1-10, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2005, s. 244

* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 11-20, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2009, s. 244

* Sebastian Andrzej Jasiński OFM, Komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Rozdział 21-30, Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO, Opole 2013, s. 338


Wśród wielu biblijnych pozycji, które ukazały się w serii Opolska Biblioteka Teologiczna na szczególną uwagę zasługuje komentarz do Księgi Proroka Ezechiela. Dotychczas ukazały się trzy tomy: w 2005 r. tom I (OBT 77), w 2009 r. tom II (OBT 111) oraz w 2013 r. tom III (OBT 130). Każdy z tomów obejmuje 10 rozdziałów.

Struktura każdego tomu jest identyczna. Autor wyjaśnia rozdział po rozdziale, werset po wersecie, a kolejne części poprzedza wstępny komentarz, wprowadzają w treść całego rozdziału, jego okoliczności i najważniejsze wydarzenia w nim zawarte. Każdy kolejny fragment inicjuje werset hebrajski, co wyróżnia go spośród innych komentarzy i pozwala sięgnąć po tekst oryginalny bez szukania go w innych tego typu opracowaniach. Autor ukazuje również różnice w odniesieniu do Septuaginty, tłumaczy na język polski dany werset. Następnie dochodzimy do właściwego komentarza, niezwykle szerokiego i bogatego. Opisane są odniesienia do poprzedzających fragmentów i innych miejsc w Piśmie Świętym (kontekst historyczno-literacki). Poruszane są kwestie językowe, stylistyczne i literackie. Przy okazji poszczególnych fragmentów, autor omawia kulturę, tradycje i zwyczaje ówczesnych czasów, co pozwala na lepsze zrozumienie tekstu. Komentarz daje szerokie spojrzenie egzegetyczno-teologiczne.

Wydaje się, że omawiany komentarz można określić jako „Opus Vitae” autora. Opus na najwyższym poziomie naukowym i literackim, pisanym przez dużo O. Z ufnością czekamy na kolejne tomy.

O. Andrzej Sebastian Jasiński jest franciszkaninem, profesorem zwyczajnym, doktorem habilitowanym biblistyki. Jest kierownikiem katedry egzegezy Starego Testamentu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi również wykłady w Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Jest członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, doświadczonym przewodnikiem po Ziemi Świętej.

Paweł Chyla
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14091384

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu