Wyszukiwarka:
Aktualności

Biblia Polonorum - tom I

2017-09-22

News
W Pallottinum ukazał się pierwszy tom dzieła „Biblia Polonorum: Od początku do 1638 roku” autorstwa ks. Rajmunda Pietkiewicza. Poprzednio wydany t. 5 „Biblia Tysiąclecia (1965-2015)” został wyróżniony nagrodą Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Całe dzieło liczyć będzie sześć tomów; zob. fragment na stronie PWT.

Tom I: „Od początku do 1638 roku” liczy aż 757 stron oraz 113 kolorowych ilustracji. Zaopatrzony jest w szczegółowe indeksy. Stanowi olbrzymią rozprawę syntetyczno-monograficzną, która podsumowuje pierwsze etapy polskiego edytorstwa biblijnego. Podstawę do przygotowania tego tomu, stanowiła praca doktorska autora pt. "Pismo Święte w języku polskim w latach 1518-1638. Sytuacja wyznaniowa w Polsce a rozwój edytorstwa biblijnego", obroniona w 2003 roku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Cała seria „Biblii Polonorum: historia Biblii w języku polskim” zaplanowana jest na 6 tomów: Tom I: Od początku do 1638 roku (ks. Rajmund Pietkiewicz), 2016; Tom II: Od roku 1639 do 1800 (ks. Rajmund Pietkiewicz); Tom III: Od roku 1801 do 1900 (praca zbiorowa); Tom IV: Od roku 1901 do 1965 (praca zbiorowa); Tom V: Biblia Tysiąclecia (1965-2015) (ks. Rajmund Pietkiewicz), 2015; Tom VI: Od 1966 roku do dnia dzisiejszego (praca zbiorowa).

Tom pierwszy składa się z trzech części. W pierwszej (rozdz. I i II) zarysowano europejskie i polskie tło, na którym powstało i rozwinęło się rodzime edytorstwo biblijne. Zaprezentowano zarys historii Biblii w renesansowej Europie (rozdz. I) oraz religijną i kulturową sytuację Rzeczypospolitej w dobie renesansu, a także reakcję drukarstwa na tę sytuację (rozdz. II). Część druga (rozdz. III i IV) zawiera historię i opis polskich rękopiśmiennych przekładów Pisma Świętego z końca średniowiecza i początku odrodzenia, które bezpośrednio poprzedziły pojawienie się wydań drukowanych (rozdz. III). Opisy poszczególnych wydań drukowanych z tekstami biblijnymi po polsku zawiera kolejny rozdział (rozdz. IV). Część trzecia (rozdz. V) dokonuje syntezy zgromadzonego i opisanego materiału.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092869

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu