Wyszukiwarka:
Katechezy biblijne

Wprowadzenie

2013-11-28

News
Kto przychodzi? Adwentowy kerygmat na dziś!

Adwent to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy myślimy o nim to stają przed naszymi oczami sielankowe obrazy: żłóbek, pasterze, radość aniołów, pokłon mędrców. W kontekście uczuciowego ciepła jakie te obrazy wytwarzają, nikomu nawet nie przychodzi do głowy by myśleć o Golgocie, o pustym grobie, o zmartwychwstaniu. A jednak całe bogactwo znaczeniowe żłóbka jest dostrzegalne jedynie w świetle śmierci krzyżowej, zmartwychwstania i wywyższenia Chrystusa. Autorzy ksiąg Nowego Testamentu patrzą na życie i działalność Jezusa, a potem także na życie wspólnot pierwotnego Kościoła, w świetle orędzia paschalnego. Wydarzenia paschalne stanowią punkt wyjścia, a nie dojścia, ich refleksji. To właśnie spojrzenie będzie determinowało naszą czteroetapową refleksję nad sensem adwentowego kerygmatu. W oparciu o teksty 1 Kor 15, 3-5; Rz 10, 9-10; Flp 2, 11; 1 Tes 1, 3-5 będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie "kto przychodzi” i co to oznacza dla wspólnoty Kościoła, co to oznacza dla nas - dzisiaj.

* Boże nasz Ojcze, Ty wszystko stworzyłeś przez Twoje Słowo i przez nie objawiłeś Izraelowi Twoją wolę zapowiadając przyjście Zbawiciela. Gdy nastała pełnia czasów Twoje Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Udziel nam teraz Twego Ducha, abyśmy zrozumieli znaczenie tekstów obranych za przedmiot refleksji i w ich świetle spojrzeli na nasze adwentowe oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia. Prosimy o to przez Twojego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Georg Sandhof
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093945

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu