Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - 01.06.2014

2014-05-29

News

"Chrystus Pan w niebo wstępuje, niech się wierny lud raduje...". W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego nasze oczy kierujemy ku niebu, gdzie jest cel naszego ziemskiego życia.



CZYTAJ!
Mt 28,16-20

Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili.

Wtedy Jezus zbliżył się do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».


ROZWAŻ!

Wybory i władza. To dwa słowa, które w ostatnim czasie były najczęściej wypowiadane i odmieniane we wszelkich możliwych przypadkach. Jesteśmy świeżo po wyborach do europarlamentu. Przegrani dojrzewają do pogodzenia się z brakiem dostępu do władzy, a wygrani zaczynają zastanawiać się jak to co obiecywali przełoży się na sprawowaną władzę.

Ewangelia - z dnia uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego - także dotyka tematu władzy. Jezus żegnając się z uczniami mówi: "Dana jest mi wszelka władza na niebie i na ziemi". Nie jest ona taka, jakiej doświadczamy w życiu polityków. Władza Jezusa sięga wszystkich sfer życia i ogarnia wszystko. Jego władza jest służbą, jak pokazał to Jezus w czasie swego ziemskiego posłannictwa. Królować, panować, rządzić oznacza - dla Jezusa - służyć. Szczególnym rodzajem Jego władzy jest władza posłania. Od momentu Wniebowstąpienia nikt nie będzie w stanie być z Jezusem (na sposób fizyczny), Jego obecność będzie się objawiała w tych, których posłał, by szli i udzielali chrztu w Imię Trójcy Przenajświętszej.

Rozważając dzisiejsze Słowo pojawia się pytanie:

  • Czy uczniowie Jezusa byli smutni, gdy dowiedzieli się, że Pana już nie będzie z nimi, że wstąpi do Ojca swego, do nieba?

Po ludzku patrząc - tak! Jednak ostatnie zdanie z dzisiejszej Ewangelii brzmi następująco: Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Oto powód wielkiej radości uczniów, który trwa aż po dzień dzisiejszy! Pan jest z nami! Jego władza nas dotyka! Jego obecność nas umacnia!

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego to czas między już, a jeszcze nie. Już: ponieważ Jezus wstąpił do nieba i zasiada po prawicy Ojca i jeszcze nie: gdyż obietnica Zesłania Ducha Świętego wciąż czeka na urzeczywistnienie. To dobry czas, by wołać: Przybądź Duchu Stworzycielu.


MÓDL SIĘ!

Panie Jezu, Ty swym Wniebowstąpieniem, pokazujesz nam cel naszego ziemskiego życia. Obejmuj nas nieustannie swoją władzą, która jest służeniem bliźnim i wspieraj w trudach doczesnego życia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Oczekuj na Zesłanie Ducha Świętego na wzór uczniów Jezusa. Przez kolejne dni wołaj na modlitwie o dar Ducha Świętego - Ducha Prawdy: Przyjdź Duchu Święty i zapal w nas płomień swojej miłości!

Przemysław Rudnicki

fot. Jerozolima - Sanktuarium Wniebowstąpienia (ks. Mariusz Świder).

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092742

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu