Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

II Niedziela Adwentu - 4.12.2016

2016-11-28

News
Druga niedziela Adwentu zaprasza nas na pustynię, która jest symbolem próby i milczenia, wolności i życia. Na pustyni życie rozkwita wszędzie tam, gdziekolwiek można znaleźć odrobinę wilgoci (łaski). Dwaj wielcy prorocy Izajasz i Jan Chrzciciel wołają na pustyni judzkiej, ale ich głos rozbrzmiewa również na pustyniach współczesnego świata! Co jest naszą "pustynią"? Jakie przesłanie kieruje prorok do naszych uszu i serc?


CZYTAJ!
Mt 3,1-12

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi:

Głos wołającego na pustyni:
Przygotujcie drogę Panu,
Dla Niego prostujcie ścieżki!


Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy.

A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».



ROZWAŻ!


Pustynia była idealnym miejsce dla proroków. Bóg wzywał na pustynię ludzi wybranych, aby do nich przemawiać. Wezwał tam Mojżesza, by objawić mu swoje Imię i przekazać Dekalog (Wj 19-20); wezwał Eliasza, by tam odkrył Go w "szmerze łagodnego powiewu" i rozmawiał z Nim "twarzą w twarz" (1 Krl 19, 12nn); wezwał cały naród wybrany, by "zwabić [go] i wyprowadzić na pustynię, i [przemówić] do jego serca" (Oz 2, 16), aż wreszcie wezwał proroka Jana, by tam ogłosił chrzest nawrócenia i zapowiedział Mesjasza, który "będzie chrzcił Duchem i ogniem" (Mt 3, 12).

Każdy wezwany miał swoją misję (zadanie), które odkrył właśnie na pustyni.

Pustynia jest więc miejscem prawdy. W opowiadaniu Ezopa kobieta wędrująca sama po pustyni ze spuszczonymi oczyma wyobrażała Prawdę. Sławny starożytny bajkopisarz jeszcze jako niewolnik musiał przeprawiać się z karawaną przez pustynię. Prosił jednak swego pana o to, aby zezwolił mu wybrać pakunek do niesienia. Gdy ten się zgodził, Ezop wybrał olbrzymi kosz z produktami żywnościowymi dla całej karawany. Był to najcięższy pakunek. Wszyscy zatem śmiali się z niego. A on wówczas powiedział: "Im dłużej będziemy szli, tym lżejszy będzie [mój] ładunek"!

Na pustyni odkrywamy prawdę o sobie, o swoim życiu i swoim przeznaczeniu. Surowe warunki pustyni sprzyjają modlitwie, wyciszeniu, refleksji, wyrzeczeniom...; pomagają odkryć całą prawdę o nas samych!

A o to właśnie chodzi w czasie adwentu:
  • odkryć na nowo prawdę o samym siebie;
  • znaleźć czas na osobistą modlitwę, na lekturę Pisma Świętego;
  • wyciszyć się i zatrzymać - znaleźć czas dla siebie i najbliższych;
  • podjąć jakieś wyrzeczenie - dobry czyn / gest życzliwości i pomocy potrzebującym;
  • każdy musi mieć swój własny pomysł na adwentowe postanowienie!

Prorok Izajasz wołał: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki!

Prorok Jan dodaje: Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone (...) Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

Mamy być czujni, przygotowani, otwarci na Boga. ON przyjdzie niebawem - DROGĄ, którą sami mamy odkryć w ciszy modlitwy, dobrego czynu i czystego (odmienionego) serca.

Obydwaj prorocy zapowiadają też przyjście INNEGO:
  • PANA, przed którym trzeba prostować drogi;
  • TEGO, który zanurzy nas w Duchu Świętym i ogniu. 
Kim jest Zapowiadany i czego od nas żąda?

Jest wielu Świętych - Przyjaciół/Przewodników na drogach naszego życia, których warto naśladować. Tych, którzy wybrali dobrą drogę i zrealizowali w swoim życiu w sposób doskonały jakiś fragment Ewangelii. Święci bowiem prostują i rozświetlają nam drogę do Bóg, uczą jak żyć. Oni są - jak głosi Benedykt XVI - jakby promieniem światła wychodzącym ze słowa Bożego (VD 48).

* Popatrzymy dziś na św. Barbarę (patronkę dnia)!

Czego nas uczy ta Męczennica i Orędowniczka z zamierzchłych czasów?
Jaki promień słowa Bożego rozświetlił jej życie?

Ona oddała życie za wiarę, jak dziś czyni to tysiące chrześcijan w Syrii, Iraku, Korei, Afganistanie...
Ona przyjęła chrzest krwi - chrzest w Duch i ogniu.
Barbara nie bała się bronić prawdy o Bogu, który sam oddał życie za każdego z nas - umarł na Krzyżu i Zmartwychwstał dla naszego zbawienia.

Jest jeszcze coś, co ona umiłowała w stopniu heroicznym - to EUCHARYSTIA - CHLEB ŻYCIA. Dlatego legenda mówi, że kiedy Stanisław Kostka - młody kleryk jezuicki - umierał, a nie mógł przybyć do niego kapłan z Komunią św., to właśnie św. Barbara przyniosła mu Wiatyk - Chleb z nieba, Chleb na życie wieczne.

Tak, Adwent to czas, kiedy mamy obficie karmić się CHLEBEM i SŁOWEM ŻYCIA, bo tylko wówczas nasze drogi spotkają się z drogami PANA, a ON zanurza nas w Duchu Świętym i ogniu.


MÓDL SIĘ!

"Nawróćcie się, bo blisko jest...". Zwróćmy się w stronę Pana. Idźmy Jego drogami. Nie lękajmy się wyjść na pustynię ciszy i modlitwy, zanurzmy się w lekturę Słowa Życia. Popatrzymy na Świętych, którzy są "jakby promieniem światła wychodzącym ze słowa Bożego". Zaprzyjaźnijmy się z nimi i na nowo podejmijmy lekturę ich życia (ich żywotów). <Viva lectio est vita bonorum> ("Życie dobry [świętych], to żywa lektura"). Pozwólmy się kształtować słowu Bożemu przez słuchanie go, czytanie i wytrwałe rozważanie. Bądźmy też gotowi na jakiś heroiczny czyn dobroci, miłosierdzia i wiary - stawajmy w obronie naszej Matki-Kościoła, który jest jeden, święty, powszechni i apostolski. Niech w tym świętym czasie Adwentu brzmią w naszych uszach słowa proroka: Idzie mocniejszy, idzie Pan..., prostujmy Mu drogi naszego życia. Amen!


ŻYJ SŁOWEM!

Jeśli nie podjąłeś jeszcze własnego postanowienia adwentowego, to może - zgodnie z apelem św. Augustyna i papieża Franciszka - weź Pismo Święte i czytaj! Codziennie 15 minut. Niech to będzie twoje "wyjście na pustynię i wsłuchiwanie się w głos Pana"!

ks. Jan Kochel

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093887

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu