Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2019

2019-10-31

News
Czasami wydaje się, że w świecie jest wiele bezsensownych spraw i rzeczy. Do moich uszu doszły ostatnio słowa osoby wybitnie narzekającej na jesień: "Bo deszcz, bo zimny wiatr, bo z drzew lecą liście…". Jednym słowem przytłaczająca pora roku. Dla kontrastu inna osoba stwierdziła: "Uwielbiam jesień! Zwłaszcza wtedy, gdy opadają złociste liście, tworząc magiczny dywan na ziemi. Po co w ogóle brać się za ich grabienie? Jednym słowem – urzekający czas". Jedna pora roku, a różne punkty widzenia otaczającej rzeczywistości! Czy odmienne punkty widzenia nie dotyczą także mojego odniesienia do spraw wiary, np. świętych obcowania?


CZYTAJ!
Mt 5,1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie.


ROZWAŻ!

Słuchając "Kazania na Górze" można różnie odczytywać słowa Jezusa. Wiele zależy od właściwej interpretacji, metody czy podejścia. Patrzenie na świat zawsze filtrowane jest przez moją osobę, doświadczenia czy przeżycia.

Jakie jest współczesne podejście do świętości? Świętość jest luksusem dla nielicznych czy też przeznaczeniem dla każdego? A może jest nam to obojętne? Jak winniśmy rozumieć prawdę o "świętych obcowaniu"?

Katechizm dla młodych wyjaśnia: "Do wspólnoty świętych (komunii świętych) należą wszyscy ludzkie, którzy swoją nadzieję pokładają w Chrystusie i przez chrzest przynależą do Niego, bez względu na to, czy już umarli, czy jeszcze żyją. Ponieważ jesteśmy w Chrystusie jednym ciałem, żyjemy w jednej wspólnocie obejmującej niebo i ziemię" (Youcat nr 146).

"Żyjemy w jednej wspólnocie obejmującej niebo i ziemię" - święci (komunia świętych).

Cóż takiego mogą mi oni zaoferować? Młodzi ludzi dziś powiedzą: "Wolę raczej zaufać swoim idolom niż zdać się na Boga. Nieraz się zastanawiam (być może Ty też), jak to jest możliwe, że katolicy wolą budować przyszłość na przykładach świętych, których już nie ma, niż na doskonałych ludziach, wspaniałych artystach, muzykach, zawodnikach, który dowiedli czegoś w tym świecie, osiągnęli sławę, majątek, uznanie - oni są tuż obok, a nie gdzieś tam - w niebie?".

Uroczystość Wszystkich Świętych winna poruszyć nasze sumienia (być może i moje). Kto ma mnie przez ten świat bezpiecznie przeprowadzić? Orędownictwo świętych czy mam zdać się na samego siebie?

Słysząc słowo "święty" myślimy o pewnym niedoścignionym ideale, wręcz Bożym herosie. Po części to prawda, lecz gdyby tak było w stu procentach, nikt z nas by im nie dorównał, a nasza praca nad sobą okazałaby się daremnym trudem. Święci często żyją obok nas, są naszymi sąsiadami (por. Franciszek, Gaudete et exsulate, 6-9). "Świętość to najpiękniejsze oblicze Kościoła" - przekonuje Papież. Oni byli prostymi ludźmi, niewiele różniącymi się od nas. Zrobili tylko jeden krok więcej - "swoją nadzieję położyli w Chrystusie"! Dzisiaj proponują byś i ty odpowiedział Bogu – przyjmując Jego błogosławieństwa. Zaufaj Bogu w codzienności przez świętych:

- błogosławiony ubogi w duchu Augustynie, który w apogeum zarozumialstwa upadł przed Bogiem na kolana;

- błogosławiony Proboszczu a Ars, który smuciłeś się i radowałeś wraz z powierzonymi sobie wiernymi;

- błogosławiony uciskany Janie Chrzcicielu, który mimo próby zahukania (złamania), głosiłeś niezmordowanie Prawdę;

- błogosławiony Franciszku z Asyżu, który dopominałeś się o sprawiedliwość wobec nędzarzy i biedaków;

- błogosławiona Matko Tereso z Kalkuty, która swym przykładem pokazałaś czym jest miłosierdzie;

- błogosławiona Karolino Kózkówno, która zachowała czystość aż do końca;

- błogosławione Dzieci fatimskie, które głosiłyście maryjne orędzie pokoju dla świata;

- błogosławiona Rito z Casci, która wybaczyłaś swemu mężowi - krzywdzicielowi;

- błogosławiony jesteś Ty, który

Pamiętaj Bracie i Siostro, że zaproszenie do świętości w codzienności jest przede wszystkim skierowane do Ciebie! Odrzuć idole, chwyć się dłoni Świętych, oni wiedzą jak do Boga przyprowadzić!

I jeszcze kilka pytań do osobistej refleksji:

  • Jaka jest moja osobista relacja z Bogiem?
  • Czego jest we mnie więcej: budowania na sobie czy na łasce Bożej?
  • Kiedy ostatnio wezwałem orędownictwa swojego Patrona?


MÓDL SIĘ!

Panie Boże, Ty widzisz, że jestem kruchy i słaby. Jestem jednak pełen nadziei, że nie pozostawisz mnie nigdy samego. Dziękuję Tobie, że na mojej drodze życia stawiasz świętych, którzy nieustannie uczą mnie pokory w dążeniu do nieba. Przepraszam Cię, jeżeli kiedykolwiek obraziłem Cię budowaniem życia na moich bożkach. Prowadź mnie wraz ze świętymi do Ciebie. Bądź za to uwielbiony!


ŻYJ SŁOWEM!

"Święci, którzy już znaleźli się w wiecznej obecności Boga, utrzymują z nami bliskie więzy miłości i komunii, wspierają nas i wstawiają się za nami" - uczy Franciszek. Opowiedz o Świętym swoim Patronie lub Świętym z sąsiedztwa bliskim, znajomym, a może oddalonym, zagubionym, poszukującym!

Damian Wieczorek

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092071

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu