Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Notice: Undefined index: ciastko in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 142
Wyszukiwarka:

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/akt.php on line 709
Rozważania niedzielne: Rok B

Notice: Undefined index: video in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 210

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

XV Niedziela zwykła - 11.07.2021

2021-07-09

News

Wysłani po dwóch. Można stawiać sobie pytanie, dlaczego Pan Jezus wysłał swoich apostołów po dwóch? Przecież gdyby poszli pojedynczo, trafiliby do większej ilości miejscowości i mieliby możliwość spotkania się z podwójną ilością słuchaczy. Jednak w procesie oddziaływania (świadectwa) nie jest ważna ilość, ale miara miłości i zaangażowanie świadków.
CZYTAJ!
Mk 6,7‒13

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!»

I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!»

Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali..


ROZWAŻ!

Bycie uczniem i apostołem Jezusa Chrystusa zakładało konieczność dwóch doświadczeń. Wpierw mają trwać przy Jezusie, jak uczniowie przy swoim Mistrzu i Nauczycielu. Uczniowie więc słuchali Jezusa, zadawali pytania, chodzili z Nim i byli świadkami cudów. To był etap ich formacji i zarazem konieczny ku ich umocnieniu w wierze. Jednak obok bycia uczniem Jezusa, trzeba było spełnić jeszcze drugie zadanie – trzeba było pójść na misję, a więc być apostołem, posłanym przez Jezusa. W tym momencie apostołowie musieli zadrżeć z obawy przed trudnościami. Byli przecież świadomi, co ich czeka. I zauważmy, że Pan Jezus nie wysłał ich Dwunastu naraz, wszystkich w jednym momencie, ale zaczął ich przygotowywać i wysyłać po dwóch. Prawdopodobnie z każdą parą spędził trochę czasu, by zagwarantować, że są oni w pełni przygotowani i że będą pewni siebie w momencie rozpoczęcia misji.

W tym Jezusowym sposobie wysyłania po dwóch zamknięta jest wielka mądrość, która towarzyszyła Kościołowi od początku. Samotny misjonarz może szybko się zniechęcić, na jednego, samotnego człowieka czyha zdecydowanie więcej niebezpieczeństw i pokus. W parze mogą wspólnie się modlić, dodawać sobie otuchy, wspierać się nawzajem, mogą też wykazywać swoje błędy, a także łatwiej im radzić sobie z problemami. Jednak nade wszystko w parze mogą siebie nawzajem umacniać w wierze. Jeden od drugiego mogą uczyć się odwagi wiary. Na dodatek, według dawnego prawa świadectwo dwóch osób było pewne, również w doświadczeniu oskarżenia przed sądem. Zatem kiedy apostołowie mówili o wydarzeniach, o cudach, które Jezus zdziałał, wówczas ich relacje miały wartość prawdy.

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas ma być uczniem i apostołem Jezusa Chrystusa. To jest nasza misja proroka, podobna do misji Amosa, o czym czytamy w pierwszym czytaniu (Am 7,12-15). Do tej misji zostaliśmy wybrani, choć każdy na inny sposób, tak jak to mówi św. Paweł w Liście do Efezjan (Ef 1,3-10). Jednak to nie inni potrzebują naszego świadectwo, np. w pracy, na uczelni, w rodzinie, ale to my potrzebujemy najpierw siebie nawzajem, to my - z najbliższymi - mamy siebie wzajemnie umacniać w świadectwie. Zatem mąż potrzebuje świadectwa żony, a żona potrzebuje świadectwa męża. Dzieci potrzebują świadectwa rodziców, a czasami rodzice potrzebują świadectwa dzieci. Dziś potrzeba świadectwa – dosłownie – jak lekarstwa!

W podążaniu drogą lectio divina niech nas prowadzą pytania:
  • Czy bardziej potrafię być świadkiem Jezusa dla obcych mi osób, czy dla swoich bliskich?
  • Czy poczuliśmy już kiedyś siłę świadectwa?
  • W którym momencie życia świadectwo moich bliskich było mi bardzo potrzebne?
  • Wobec kogo jest mi najtrudniej być świadkiem?
  • Czy kiedyś kogoś zaprosiłem do modlitwy? Czy komuś dodałem otuchy? Czy potrafię kogoś wspierać w świadectwie?MÓDL SIĘ!

Panie, proszę Cię o odwagę
w doświadczeniu walki,
w momencie mówienia prawdy,
w konsekwentnej realizacji celów życiowych
i w walce ze złem.

Proszę Cię
o odwagę do bycia blisko Ciebie
o odwagę do przyznawania się bycia katolikiem
o odwagę za tych, którzy boją się mówić o Panu
o odwagę do realizacji tego, do czego zostaliśmy powołani
o odwagę do przyjmowania woli Bożej i wiary, która prowadzi do krzyża
o odwagę do dawania bezgranicznej miłości
o odwagę w przyjmowaniu prawdy o sobie.


ŻYJ SŁOWEM!

Spróbuj kogoś zachęcić do modlitwy w określonej intencji.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Festiwal Życia - Kokotek 2022

Radosny festiwal życia młodych w Kokotku k. Lublińca z Maryją "Ja" - 4-7.07.2022. Ona najlepiej wie, co znaczy - jako młody człowiek odpowiedzieć na wołanie anioła: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1,38). Zapraszamy!

więcej

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10918125

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu