Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XXVII Niedziela zwykła - 2.10.2022

2022-09-30

News
Dzisiejsza Ewangelia zawiera prośbę apostołów o wzmocnienie ich wiary oraz nauczanie Chrystusa nt. służby. Składa się z dwóch na pozór niepowiązanych ze sobą fragmentów: o wierze i pokornej służbie. Zwróćmy uwagę, że obie części uzupełniają się nawzajem, ukazując, czym jest istota wiary.



CZYTAJ!
Łk 17,5-10

Apostołowie prosili Pana: "Wzmocnij naszą wiarę". A Pan powiedział: "Gdybyście mieli wiarę jak ziarno gorczycy i powiedzielibyście temu krzewowi morwy: <Wyrwij się i przenieś do morza>, to by was posłuchał.

Któż z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie do niego, gdy ten przyjdzie z pola: "Chodź zaraz i zasiądź do stołu"? Czy nie powie mu raczej: "Przygotuj mi posiłek, przepasz się i usługuj mi, aż się najem i napiję. Ty będziesz jadł i pił potem"? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał polecenie?

Tak i wy mówicie: "Jesteśmy nieużytecznymi sługami. Wykonaliśmy to, co było naszą powinnością".


ROZWAŻ!

Jezus podaje przykład sługi (gr. doulos), który orze pole i pasie trzodę, a powróciwszy do domu przygotowuje jeszcze swojemu panu posiłek i usługuje mu. Chrystus tłumaczy przez to, że nasza wiara to wierność w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. Każdy z nas ma swoją misję życiową i jest wezwany do jej wiernego wypełniania. Jesteśmy jak słudzy, którym Pan powierzył swoje pola i trzody. To metafora naszych życiowych relacji i misji. Czy od sługi nie oczekuje się przede wszystkim pokory i wierności? Na tym właśnie polega wiara.

Jezus każe nam także powtarzać w duchu: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”. Wówczas, kiedy się staram, a nic nie wychodzi i wtedy, kiedy jestem u szczytu sukcesu, mam mówić, że jestem tylko nieużytecznym sługą Pana. Jezus nie chce nas w ten sposób wbić w kompleksy i nie zabrania cieszyć się tym, czego dokonaliśmy. Nie! Tylko wtedy, gdy wydaje się nam, że zrobiliśmy mało i zadręczamy się własną niedoskonałością, zachęca, żeby realistycznie spojrzeć na siebie i pogodzić się z własną słabością. Na szczęście jestem współpracownikiem Pana, który uzupełnia moje braki. I podobnie w przypadku życiowych sukcesów – Pan zachęca nas do zauważenia w nich Jego błogosławiącej ręki, która podtrzymuje nasze ręce. To, co zdobyłem, zdobyłem razem z moim Panem.

Warto odpowiedzieć na kilka pytań:
  • czy dziękuję Panu za sukcesy w moim życiu?
  • czy zwracam się o pomoc do Jezusa w trudnych sytuacjach?
  • czy jestem pogodzony z moimi słabościami i je akceptuję?


MÓDL SIĘ!

Zabierz, Panie i przyjmij
całą wolność moją,
pamięć moją i rozum,
i wolę mą całą,
cokolwiek mam i posiadam.
Ty mi to wszystko dałeś -
Tobie to, Panie oddaję.
Twoje jest wszystko.
Rozporządzaj tym w pełni
wedle swojej woli.
Daj mi jedynie
miłość twą i łaskę,
albowiem to mi wystarcza. Amen.

św. Ignacy Loyola


ŻYJ SŁOWEM!

Postaraj się wykonać jedną z prac, od której uciekasz i którą odkładasz z dnia na dzień.

Oliver Weigel

fot. Mozaika M.I. Rupnik SI

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093135

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu