Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Zesłania Ducha Św. - 28.05.2023

2023-05-26

News
Chyba każdy z nas doświadcza działania Ducha Świętego, który pomaga mu, czy to w codzienności, czy to w chwilach dla niego bardzo ważnych. Doświadczamy tak bardzo Jego działania, ponieważ to On jest tą osobą Trójcy Świętej, która jest naszym szczególnym łącznikiem pomiędzy niebem, a ziemią. Jednak warto również się zastanowić, czy zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się być z Bożego Ducha, faktycznie z Niego jest.


CZYTAJ!
J 20,19-23

Gdy pierwszego dnia tygodnia zapadł wieczór, a tam, gdzie przebywali uczniowie, zamknięto drzwi z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął w środku i pozdrowił ich: "Pokój wam". A gdy to powiedział, pokazał im ręce oraz bok. Uczniowie uradowali się, że ujrzeli Pana.

Jezus zaś odezwał się do nich ponownie: "Pokój wam! Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam". Po tych słowach tchnął na nich i oznajmił: "Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane".


ROZWAŻ!

Dzisiejszy dzień w sposób szczególny przybliża nam osobę Ducha Świętego. Przybliża nam Tego, bez którego miłość do Boga nie jest możliwa, bez którego nasze modlitwy i działania nie miałyby sensu. Abp Alfons Nossol mówił, że gdy rano wstaje, to jego pierwszą modlitwą są słowa: „Przybądź Duchu Stworzycielu…” Przyzywa on Bożego Ducha, aby prowadził go we wszystkim w ciągu dnia. Można sobie jednak postawić pytanie, skąd wiemy, że to wszystko czego doświadczamy, pochodzi z Bożego Ducha. Skąd wiemy, że ten pokój, o którym mowa w dzisiejszej Ewangelii faktycznie jest Bożym pokojem. Pomocne do tego mogą nam być zasady, które zostały opracowane przez Gisberta Greshake. Jeśli one ze sobą się harmonizują, to można twierdzić, że jest to sprawa Ducha Świętego.

Zasada 1: Pismo Święte

Jest to podstawowa zasada dla każdego chrześcijanina. Dla życia w Duchu Świętym. Duch Święty przypomina nam, kto i co jest drogą, prawdą i życiem. Duch Święty jest miłością. Jeśli coś jest zamknięciem tylko na siebie, to nie jest z Ducha Świętego. Ani od Boga. Kontemplacja Słowa Bożego – to, co kontempluję; to, kogo kontempluję, tym się staję. Mogę wybierać. Jestem wolny.

Zasada 2: wspólnota Kościoła

Podstawowym życiem jest życie tym, co mówi Duch Święty przez wspólnotę Kościoła. Spotkania pomagają nam rozeznawać. Prawda w naszych sercach nie rozjaśni się w izolacji, można modlić się do Boga, ale nie do bożka. Chodzi chociażby o praktykę rozmów duchownych, kierownictwa duchownego, spowiedzi św. Można mieć dużą wiedzę, ale nie mieć doświadczenia Wcielenia. Kto innych nie pyta o radę, ten pokazuje, że naprawdę nie chce poruszać się drogami Bożymi.

Zasada 3: Roztropność i rozum

Działanie Ducha Świętego jest rozumne. Bóg daje człowiekowi prawa natury, ale nie chce ich przekraczać. Moje rozeznanie jest realne, jest prawdziwe i jest przeniknione Duchem. Ważne jest doświadczenie powolnego procesu. Duch Święty chce działać w procesie. Bóg jest miłośnikiem procesu. Duch Święty się do nas niejako dostosowuje, ponieważ wie, że potrzebujemy czasu. Mówi się, że w życiu duchowym czas gra wielką rolę; potrzeba chęci, aby wejść na roztropną drogę oczyszczenia.

Zasada 4: Pokój

Doświadczenie pokoju pomaga człowiekowi się scalić. Jezus po zmartwychwstaniu mówi aż trzy razy: „Pokój wam!”. Pokój w Duchu Świętym może dokonać się przez doświadczenie. Bez doświadczenia pokoju człowiek nie będzie umiał rozeznawać. Ciągłe życie w lęku robi to, że zaczynamy źle funkcjonować. Tylko bezkresny duch miłości jest w stanie wypełnić moją pustkę. Należy za tym codziennie wzywać Ducha Świętego.

Zasada 5: Żadnych nadmiernych wymagań

Można wejść w myślenie, że chrześcijanin to taka osoba, która tylko przestrzega przepisów. Fanatyk to ten, kto naprawdę nie jest realistą, na przykład, gdy ktoś przychodzi do Seminarium i oczekuje, że ta wspólnota będzie idealna. Ostatecznie mogę zaglądnąć do ogródka innych i mówić, jak oni mają tam brudno, jaki jest tam syf, a do swojego nawet nie zerknę. Należy żyć małymi krokami. O tym mówi św. Teresa z Lisieux. Chodzi o codzienność. Może tak być, że jest szybki wzlot, ale później znowu następuje upadek. Jan Kasjan mówił, żeby nie być skrajnościami. Nie za dużo i nie za mało, tyle ile trzeba. Szukać w swoim życiu drogi i środka, każdy z nas ma na to inny sposób i należy to samemu rozeznawać.

Zasada 6: Duch Święty mówi konkretnie

Chodzi o to, co jest dziś. Duch Święty działa tu i teraz. Pomaga nam wziąć odpowiedzialność za to, co tu i teraz. Jeśli Duch Święty pośle mnie na tę placówkę, do tej pracy, do tej rodziny, to muszę dać z siebie wszystko. Należy nie wybiegać myślami zbytnio do przodu. Jeśli nie znajduję pokoju w tym, co robię teraz, to gdzie indziej też tego pokoju nie znajdę. Konkretne działanie Ducha Świętego możemy zobaczyć w życiu Jezusa. Nie ma lepszego przygotowania niż śledzenie i kontemplowanie Jego życia.

Korzystajmy z tych zasad wtedy, gdy będziemy się zastanawiali nad wyborami życiowymi. Mogą być one również pomocne podczas rachunku sumienia.


MÓDL SIĘ!

Boże, Duchu Święty, słodka miłości Ojca i Syna. Aby całkowicie należeć do Ciebie, oddaję Ci teraz i na zawsze: moje serce, moje ciało i duszę, moje siły i zdolności, moje cierpienia i radości, moje życie i śmierć. Oddaję Ci też wszystkich, którzy są mi drodzy i wszystko, czym jestem i co posiadam, abyś Ty sam mógł tym rozporządzać i panować nade mną swoją miłością, teraz i w wieczności. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Postaraj się przez tydzień myśleć o swoich decyzjach i wyborach. Zastanów się, na podstawie tych sześciu zasad, czy faktycznie pochodziły one od Boga.

Marcin Michałków

fot. Pentecoste - National Catholic Register

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14092568

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu