Wyszukiwarka:
Rok miłosierdzia - Brama dobroci

Namaszczenie w Betanii Mt 26, 6-13 (31.07) (2016-07-27) -

Lectio Mt 26, 6-13

Gdy Jezus był w Betanii (…) przyszła do Niego kobieta z alabastrowym flakonikiem wypełnionym bardzo kosztownym olejkiem. I wylała go na Jego głowę, gdy spoczywał przy stole. Widząc to, uczniowie bardzo się oburzyli. Mówili: „Po co takie marnotrawstwo? Można to było drogo sprzedać, a pieniądze rozdać ubogim”. Lecz Jezus spostrzegł to i rzekł: „Dlaczego sprawiacie przykrość tej kobiecie? Przecież spełniła wobec Mnie dobry uczynek. Ubogich stale będziecie mieć u siebie, Mnie natomiast nie będziecie mieć zawsze. Ona wylała ten olejek na moje ciało, aby je przygotować na pogrzeb.”

Meditatio

W Piśmie Świętym ciało jest postrzegane jako godne szacunku, gdyż tylko jako ludzie, czyli istoty posiadające ciało, możemy dostąpić objawienia Boga, żyć z Nim w przymierzu tu na ziemi, a po śmierci, w wieczności zjednoczyć się z Nim w pełni, posiadając ciała zmartwychwstałe. Gest kobiety był niczym innym, jak podkreśleniem bóstwa Jezusa, oddania mu czci i przygotowaniem go do Jego śmierci. Jezus tłumaczy uczniom, iż jej czyn jest czymś ważnym, wyjątkowym, dobrym. Ocenili kobietę po ludzku, zarzucając jej marnotrawstwo. Sugerowali się wartością olejku, a nie samym gestem kobiety. Nie raz i my potrafimy się oburzyć zachowaniem kogoś, kto czyni dobrze, a co na pierwszy rzut oka, może wyglądać na bezsensowne. W głębi serca odzywają się ludzkie pragnienia, słabości. Może to zwykła zazdrość powoduje takie rozgoryczenie? Miłosierdzie Boga leczy zranione serca – wykorzystaj to.

 

Oratio

Prośmy Pana: Panie, otwórz moje oczy i ulecz moją duszę. Amen

 

Actio

Zastanówmy się:

-Czy pamiętasz sytuacje, kiedy zdenerwowało Cię dobre zachowanie innej osoby? Proś Pana, aby uleczył Twoje serce z wszelkich zranień.

 

Podziękuj drugiemu człowiekowi za dobro, które uczynił.

Stosunki z bliźnimi 1 P 2, 11-12 (24.07) (2016-07-21) +

Dobre słowo 1 Kor 4, 12-13 (17.07) (2016-07-14) +

Prawo odwetu Mt 5, 38-42 (10.07) (2016-07-07) +

Miłosierny Samarytanin Łk 10, 30-37 (03.07) (2016-06-30) +

Pozostałe tematy
Aktualności

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej

Uzdrawiająca siła cnót

Na Wielki Post warto sięgnąć po nowy przekład książki kard. Martiniego. Jego medytacje dotyczą uzdrawiającej siły cnót boskich i moralnych, będących "niczym urządzenia nawigacyjne i sterowe, które pozwalają nam bezpiecznie płynąć przez wzburzony ocean życia"; zob. Warto

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13045802

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu