Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Lecznicze rośliny Biblii [2016]

2016-06-08

News
Giuseppe B. Motta, Lecznicze rośliny Biblii. Tajemnice zdrowotne Pisma Świętego, Esprit, Kraków 2016, ss. 296.

Pismo Święte ma swój język, ale ma też swój zapach i koloryt. Kto miał szczęście nawiedzić Ziemię Świętą, to wie, że jest to kraina bogata w fantastyczne krajobrazy i niezwykłą roślinność, stąd zwiadowcy Mojżesza po obejrzeniu ziemi Kanaan (Obiecanej) wyznali: "Jest to kraj rzeczywiście opływający w mleko i miód, a oto jego owoce [winogrona, nieco jabłek grantu i fig]" (Lb 13, 27). Powstało wiele publikacji na temat roślin Biblii, popularne są ogrody biblijne. Średniowieczne klasztory odkryły bogactwo ziołolecznictwa, a tym samym tajemnic zdrowotnych roślin, ziół i kwiatów Ziemi Świętej.

Włoski zielarz Giuseppe Motta przybliża nam lecznicze rośliny Biblii, odkrywa tajemnice zdrowotne w nich zawarte oraz przybliża doświadczenia lecznicze wielu pokoleń biblijnych postaci i ich praktyczne zastosowanie. Otrzymujemy tym samym ciekawy przewodnik, który  może zainspirować współczesnych ludzi, zapatrzonych w siebie i swoje możliwości techniczne, do szacunku i podziwu wobec piękna stworzenia. Jakże aktualny jest bowiem apel papież Franciszka o ekologiczny styl życia, zwrócenie uwagi na piękno i o nawrócenie ekologiczne (Laudato si, nr 202-221). Ojciec Święty przywołuje słynną pieśń słoneczną albo pochwałę stworzeń swojego patrona z Asyżu, który śpiewał: Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami. Matka ziemia "żywi i chowa", a to znaczy, że również "leczy"!

Warto sięgnąć po omawianą publikację, bo może się okazać zachęta nie tylko do propagowania naturalnej medycyny czy ziołolecznictwa, ale i do nowej (tematycznej) lektury Pisma Świętego. Zapewne mówienie o ekologicznym podejściu w interpretacji Biblii wydaje się być swego rodzaju przesadą, lecz na pewno inspiruje badania nad eko-florą Ziemi Świętej.

ks. Jan Kochel


Od wydawcy:

To bowiem sama miłość Boża ofiarowała nam wspaniały ogród, pełen drogocennych, leczniczych ziół i szlachetnych kwiatów, tchnących cudownym zapachem; ogród, który był największym skarbem nawet dla samego króla Salomona

(św. Hildegarda z Bingen)

Święta Hilgedarda z Bingen podkreślała, że każdy człowiek powinien dążyć do zdrowia duszy i ciała poprzez szukanie wewnętrznej równowagi, korzystając z darów natury, ofiarowanych nam szczodrze przez Boga.

Giuseppe B. Motta w swoim doskonałym wprowadzeniu do ziołolecznictwa odkrywa przed czytelnikami mądrość Pisma Świętego i doświadczenie lecznicze wielu pokoleń biblijnych postaci, symbolikę roślin i ich praktyczne zastosowanie, najważniejsze biblijne teksty i przepisy na uzdrawiające nalewki i napary. Lecznicze rośliny Biblii łączą w sobie aspekt duchowy oraz medyczny i pokazują nam największe zdrowotne tajemnice Pisma Świętego. Książka dodatkowo została wzbogacona o informacje dotyczące wykorzystania poszczególnych roślin w polskiej medycynie i ziołolecznictwie.

W książce tej znajdziemy:
  • zioła i ich zastosowanie
  • praktyczne porady
  • lekarstwa i terapie
  • informacje o dostępności ziół w Polsce

* Giuseppe B. Motta jest zielarzem. Od wielu lat prowadzi badania nad roślinami leczniczymi, których zastosowanie może być skuteczne w leczeniu ciężkich i przewlekłych chorób.



Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093884

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu