Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Tajemnica Psałterza [2018]

2019-01-28

News
A. Tronina, Tajemnica Psałterza. Jak dawni mnisi modlili się psalmami, Wydawnictwo Gaudium, Lublin 2018, ss. 180.

Psalmy to temat szczególnie bliski ks. Antoniemu Troninie. Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu św. Jana Pawła II, obecnie pełniący funkcję kapelana w Domu Nadziei w Żułowie k. Kraśniczyna, ukochał psałterz jako "przedziwny skarbiec modlitwy" (KO 15) oraz źródło naukowych dociekań egzegetycznych i krytyczno-literackich. Biblista z Lublina jest autorem kilku cennych naukowych opracowań na temat psalmów, np. Teologia Psalmów. Wprowadzenie do lektury Psałterza (1995), Psałterz Biblii Greckiej (1996), Mądrość Psalmów (1997).

Nowa publikacja ks. Troniny pt. Tajemnica Psałterza. Jak dawni mnisi modlili się psalmami jest tłumaczeniem na język polski dwóch łacińskich rękopisów z XIV i XV w. opracowanych krytycznie przez Henryka Kowalewicza w dziele Secretum Psalterii – rymowany psałterz średniowieczny.

W książce znajdziemy komentarz do poszczególnych psalmów, uwzględniający ich interpretację chrystologiczną i maryjną. Systematyczna lektura tego średniowiecznego źródła pozwoli czytelnikowi wsłuchać się w modlitwę mnichów i odkryć głęboki sens psalmów, a także wprowadzi w osobiste rozważanie, które umożliwi kontemplację oblicza Chrystusa ukrytego w poetyckich tekstach psalmów (od Redakcji).

Jaką tajemnicę kryją w sobie dawne "pieśni wykonywane przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy" (Ps 98,5-6)?

JK

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093007

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu