Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Kamienie na szaniec

2014-05-22

News

Film, który prowokuje.

Wolność, która kosztuje .

Wychowawca, który dyskutuje.

Obraz, który prowokuje do dyskusji.

R. Gliński „uwspółcześnił” wojenną młodzież. Czy za bardzo?

Ukazanie na bazie zachowań współczesnej młodzieży realiów, w jakich przyszło żyć młodzieży lat czterdziestych, wywołało burzę medialną. Pojawiło się wiele głosów krytycznych odnośnie lekceważenia historycznego tła wydarzeń z „Kamieni na szaniec”. Niektórzy nawet oskarżyli reżysera o zakłamywanie historii.

Stanowi to przyczynek do dyskusji jakie byłyby zachowania młodzieży w czasie wojennym. Skąd mieli siłę? W jakiej tradycji wyrastali? Jakimi kierowali się wartościami? Co dla nich znaczyło hasło: Bóg – honor – Ojczyzna?

A może zadać inne pytanie: jak młodzież czasów wojennych zachowywałaby się dzisiaj?

Wolność kosztuje – o tym jest ten film.

Nieważne kiedy i w jakich warunkach żyjemy. Każde pokolenie staje przed kosztowną rozgrywką o swoją tożsamość. Ile jest w stanie ofiarować Ojczyźnie młody Kowalski znad Wisły? Jeśli tylko dwa grosze, to Polska jest w niebezpieczeństwie.

Wychowawca towarzyszy młodym.

Nie może obrażać się na nich za to, że są właśnie tacy jacy są.

Wiele lamentów nad brakiem patriotycznych postaw zmusza do sięgnięcia po klasykę. Także tę wojenną. Reżyser ma prawo przedstawić swój obraz. Naszym zadaniem jest jego twórczość ocenić.

Młodym ludziom trzeba wytłumaczyć co w filmie przemilcza, dlaczego młodzi z „Kamieni” nie różnią się niczym od dzisiejszej młodzieży.

Jaki efekt reżyser chciał przez to osiągnąć. Co podpowiedzieć?

Mądry wychowawca dyskutuje. Obraz stanowi doskonałą do tej o patriotyzmie dyskusji okazję. Prowokuje i zmusza do refleksji.

ks. Artur Sepioło

 * W materiałach dydaktycznych przygotowany został scenariusz lekcji religii i lekcji wychowawczej podejmujące temat patriotyzmu. Dołączono także prezentację i plakat z filmu; zob. http://ne.kuria.gliwice.pl/

fot. stopklatka.pl/

Pliki do pobrania:

  1. KAMIENIE NA SZANIEC - prezentacja katechetyczna.ppt
Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja i Kościół

Na naszej stronie zainicjowaliśmy cykl medytacji w rytmie lectio divina pt. Mistyczna katedra Litanii Loretańskiej ks. prof. Antoniego Troniny (2017/18). Wydawnictwo Sióstr Loretanek wydało właśnie książkę Maryja i Kościół. O Litanii Loretańskiej w rytmie lectio divina. Polecamy: loretanki.pl/

więcej

Prawa, obowiązki i zadania wychowawcze rodziców w myśli kard. Wyszyńskiego

39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat, z których 57 przeżył jako kapłan. Pogrzeb odbył się 31 maja z udziałem sekretarza stanu kard. A. Casaroli (Ojca św. JP II był wówczas w szpitalu po zamachu). Uroczystości stały się wielką manifestacją narodową, co symbolizował m. in. napis na jednym z wieńców: „Niekorowanemu królowi Polski”; zob. rec. książki.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 5726045

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu