Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Komentarz do Księgi Rodzaju (1-3)

2015-03-12

News
Janusz Lemański, Księga Rodzaju, t. 1-3, Edycja św. Pawła, Częstochowa 2013-2015.

Pierwsza Księga Biblii ma wielkie znaczenie teologiczne i swoją rolę w dziejach zbawienia, a ponadto liczy sobie aż 50. rozdziałów. Siłą rzeczy fachowy komentarz musi być obszerny. Autor, ks. dr hab. Janusz Lemański, podzielił pracę na trzy części: a) rozdziały 1-11 [2013 r.]; b) rozdziały 11, 27-36, 43 [2014 r.] oraz c) rozdział 37-50. Właśnie ukazał się ostatni, trzeci tom.

Trzecia część przedstawia dzieje potomków Jakuba, zwłaszcza Józefa (37-47) oraz pozostałych synów (47,27-50,26). Wcześniejsze rozdziały pomogły odczytać jednoznaczny, religijny obraz świata i człowieka na tle planów Boga oraz dzieje patriarchów Izraela: Abrahama i Jakuba, a w ostatniej części koncertuje swoją uwagę na Józefie, którego Izrael (Jakub) miłował "bardziej niż wszystkich [innych] swych synów, jako urodzonego w podeszłych jego latach" (37, 3). Cała historia Józefa, choć nie zawiera żadnych widzialnych objawień Bożych, jak ma miejsce w przypadku Abrahama, Jakuba czy Mojżesza, jest jednak - w swym przebiegu - ujawnieniem rządów Bożej Opatrzności. Autor Księgi Mądrości pisze: "[Mądrość] nie opuściła Sprawiedliwego, gdy [Józefa] zaprzedano, ale wybawiła od grzechu. Zeszła z nim razem do lochu i nie opuściła go w więzieniach aż mu przyniosła berło królestwa i władzę nad jego ciemięzcami. Dowiodła, że kłamią jego oskarżyciele, a jemu dała sławę na wieki" (10, 13-14). Bóg jest Panem historii!

Barwna opowieść o Józefie stała się kanwą wielu opracowań naukowych, literackich i światowej sławy dzieł sztuki. Ks. Lemański odkrywa wpływy historii oddziaływania tekstu biblijnego na dzieje i historię ludzkości, zwłaszcza w trzeciej części komentarza (aspekt kerygmatyczny). Cenne są również specjalne ekskursy (omówienia tematyczne) i obszerna literatura, zwłaszcza w językach obcych. Współczesnemu czytelnikowi - przyzwyczajonemu do internetowych wyszukiwarek - pomocne są też indeksy: autorów, tekstów biblijnych i pozabiblijnych.  

Corocznie (od 2005 r.) ukazują się dwa, trzy, a nawet cztery tomy Nowego Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła. Trzeba docenić konsekwencję, fachowość i wysoką jakość edytorską Wydawnictwa Ojców Paulistów! Kolejny tom jest ważna pomocą nie tylko dla egzegetów, nauczycieli akademickich, ale również dla studentów, nauczycieli religii i animatorów grup i kręgów biblijnych w parafiach. Wcześniej odczytany i przemyślany komentarz kompetentnego znawcy jest wskazówką do własnych badań, medytacji i modlitwy żywym słowem Boga.

ks. Jan Kochel

zob. Nowy Komentarz Biblijny [poszczególne tomy].


Wstęp do tomu 3 (od Redakcji).


Trzecia część komentarza do Księgi Rodzaju przedstawia i wyjaśnia opisaną w rozdziałach 37 – 50 historię Józefa oraz przybycie Izraelitów do Egiptu. Autor ks. prof. Janusz Lemański zaliczany jest do najbardziej kompetentnych znawców Pięcioksięgu w Polsce. Opracowanie komentarza do Księgi Rodzaju zostało poprzedzone wieloletnią pracą badawczą, co zaowocowało niezwykle wartościowym dziełem egzegetycznym i teologicznym, uwzględniającym najnowsze badania i światową literaturę dotyczącą omawianych zagadnień. Dzieło to może być podręcznikiem dla studentów kierunków teologicznych, ale z pewnością będzie ono również nieocenioną pomocą dla każdego, kto zechce pogłębić swoją wiedzę na temat tak ważnego tekstu biblijnego, jakim jest Księga Rodzaju.
Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza IV.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14093257

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu